مسایل زنانمسایل سیاسی روز

بیانیهٔ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران: ما موج تازهٔ دستگیری فعالان زن و گستردن دامنهٔ اختناق در آستانهٔ سالروز جنبش زن زندگی آزادی را به‌شدت محکوم می‌کنیم!

در آستانهٔ سالروز جنبش زن زندگی آزادی که زنان آزادهٔ ایران از پیشگامان آن بودند، رژیم دیکتاتوری و زن‌ستیز جمهوری اسلامی در هراس از درگرفتن دوبارهٔ آتش این جنبش و نیروی پرتوان مردمی آن- کابوسی که رهایش نمی‌کند- به شدت بخشیدن به سرکوب‌ها و دستگیری فعالان زن یعنی ابزار همیشگی‌اش روی آورده است. نیروهای امنیتی رژیم در چند روز گذشته با یورش‌هایی هم‌زمان و برنامه‌ریزی شده، شماری از فعالان جنبش مدنی و زنان در شهرهای مختلف ایران به‌ویژه در استان گیلان را بازداشت و روانه شکنجه‌گاه‌ها کرده‌اند. رژیم ضد مردمی در شرایطی به این یورش‌های ددمنشانه دست می‌زند که ناتوان از پاسخ به خواست‌های برحق توده‌ها و مطالبات طبقه‌ها و قشرهای مختلف مردم به‌ویژه مقاومت شجاعانه زنان آزاده ایران و خواست مسئله‌ساز آنان یعنی حجاب اختیاری درمانده و ناتوان مانده است. رژیم مستأصل از مقاومت مدنی مردم ازجمله کارگران، بازنشستگان، دانشجویان، خبرنگاران، هنرمندان، تلاش می‌کند با اِعمال فشار، ایجاد رعب، و گستردن دامنهٔ اختناق از خشم و سرریز آن در جنبشی دیگر از زن زندگی آزادی مانع گردد و بتواند چند صباحی بیشتر به روال ننگین حکومتش ادامه دهد. رژیم تلاش دارد با هجومی برنامه‌ریزی شده حقوق طبیعی نیمی  از جمعیت ایران را  با  لایحهٔ  قرون‌وسطایی حجاب و عفاف پایمال کند. به‌عبارت دیگر، باوجود گسترش فزایندهٔ مبارزات زنان و هشدار‌های حقوقدانان و زنهارهای برخی دست‌اندرکاران دایرهٔ حاکمیت قرار است به فرمان اعلام نشدهٔ ولی فقیه این لایحه‌ پشت درهای بسته “در طی چند روز بساط آن جمع شود”. حتی بسیاری از وابستگان رژیم نیز باور دارند که امر بازگشت وضع نظارت گشت‌ارشادی و حجاب‌بانی به نقطه گذشته دیگر به‌هیچ‌وجه امکان پذیر نیست. مردم به‌خوبی پی‌برده‌اند که پرداختن  به حجاب اجباری درعین‌حال حجاب ناتوانی رژیم فاسد ولایت فقیه در پاسخگویی به مطالبات اقتصادی توده‌هاست که سفرهٔ بی رونق آنان در نتیجهٔ سیاست‌های اقتصادی‌اش روز به‌روز کوچک‌تر می‌شود و نیز پوششی برای سیاست زن‌سیتز آن و تبعیض و خشونت افسارگسیخته علیه زنان و دختران است.

در آستانهٔ سالگرد جنبش زن زندگی آزادی و هم‌زمان با تشدید بحران‌های چندوجهی و متعدد که زندگی اکثریت مردم را در فشار قرار داده است، اخبار سرکوب و گستردن دامنهٔ اختناق نیز در هفته‌های جاری افزایش یافته‌اند که از اعمال فشار به خانواده‌های دادخواه و اذیت و آزار آنان گرفته تا حمله به تظاهرات بازنشستگان، فشار بر دانشجویان و اساتید مترقی حکایت دارند. بنا بر گزارش‌ها بیش از ۲۸۰۰ دانشجو به کمیته‌های انضباطی احضار شده‌اند. فرهنگیان به احکام سنگین و بازنشستگی پیش از موعد محکوم می‌شوند و علاوه بر بازداشت فله‌ای فعالان زن در روزهای اخیر، احضار و بازداشت فعالان محیط زیست نیز همچنان ادامه دارد. شکنجه و آزار جنسی در زندان‌ها بیداد می‌کند، آن‌گونه که نرگس محمدی، فعال مدنی و حقوق بشر محبوس در زندان اوین، در نامه‌ای می نویسد:

“به‌عنوان یکی از شاهدان اِعمال ٬خشونت هولناک و کشنده فیزیکی٬ توسط حکومت علیه زنان معترض اعلام می‌کنم که اعمال این سطح از ٬خشونت فیزیکی٬ در محل بازداشت و بازداشتگاه‌های غیرقانونی، ٬شکنجه‌ای سیستماتیک٬ برای ایجاد ٬ارعاب و وحشت٬ است که می‌تواند فجایع جبران‌ناپذیری را رقم بزند، خشونتی که طی ماه‌های گذشته شاهد شدت گرفتن آن بوده‌ایم.”

او با تأکید به حکومت خطاب می‌کند: “تشدید خشونت و سرکوب، نه‌تنها ارادهٔ مردم برای گذار از نظام دینی استبدادی را سست نخواهد کرد، بلکه راهی جز آن را پیش روی مردم باقی نخواهد گذاشت.”

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران، ضمن محکومیت بازداشت فله‌ای فعالان حقوق زنان، آزادی فوری و بی‌قیدوشرط آنان و همهٔ زندانیان سیاسی-عقیدتی را خواهان است و از همهٔ نیروهای مترقی به‌ویژه سازمان‌های مترقی جهانی زنان تقاضا می‌کند صدای زنان ایران و به‌ویژه  زندانیان سیاسی ایران باشند.

پیروز باد مبارزهٔ زنان و مردان آزادی‌خواه ایران که دست در دست همدیگر علیه حجاب اجباری، تبعیض جنسیتی و برای برقراری صلح و عدالت اجتماعی مبارزه می‌کنند!

 تشکیلات دموکراتیک زنان ایران

 ۲۶ مرداد ۱۴۰۲

 

به نقل از سایت تشکیلات دموکراتیک زنان ایران

بیانیهٔ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران:  ما موج تازهٔ دستگیری فعالان زن و گستردن دامنهٔ اختناق در آستانهٔ سالروز جنبش زن زندگی آزادی را به‌شدت محکوم می‌کنیم!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا