اعلامیه ها

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران دربارۀ تشدید جنگ در مناطق اشغالی فلسطین و سیاست های فاجعه بار و جنایتکارانۀ دولت نژاد پرست و دست راستی «نتانیاهو»

مردم جهان در چهل‌و‌هشت ساعت گذشته اخبار منتشر شده در صبح روز شنبه ۱۶ مهرماه (۷ اکتبر) دربارهٔ وضعیت فاجعه‌بار و به‌شدت خطرناک درگیری‌های خونین در نوار غزه و خاک اسرائیل را با نگرانی بسیار دنبال می‌کنند. بر اساس آخرین آمار منتشر شده هزاران تن در غزه و اسرائیل کشته و هزاران تن نیز مجروح شده‌اند.  بمباران شدید هوایی غزه و ویران شدن بسیاری از مناطق مسکونی بیش از صد هزار تن از ساکنان غزه را بی‌خانمان کرده است. امروز اعلام شد وزیر دفاع اسرائیل  “یوآو گالانت” دستور محاصرهٔ کامل غزه را صادر کرده است. به‌گزارش خبرگزاری‌ها، آقای گالانت گفت: “ما غزه را کامل محاصره می‌کنیم، نه برق، نه غذا، نه آب، و نه گاز، همه چیز تعطیل می‌شود.” روشن است که این چنین سیاستی علیه صدها هزار تن ساکنان غزه جز جنایت جنگی نیست و باید از سوی همه نیروهای مترقی و انسان دوست جهان شدیداً محکوم شود.

حزب تودهٔ ایران از احتمال بسیار واقعی وقوع بحرانی انسانی با ابعادی گسترده و خطر فزایندهٔ تشدید فاجعه‌آمیز درگیری‌ها در منطقه‌ای که در حال حاضر نیز در وضعیتی بسیار بی‌ثبات قرار دارد ابراز نگرانی شدید می‌کند. ما در کنار جنبش کارگری و کمونیستی منطقه به دیگر نیروهای صلح دوست طرفدار عدالت و حق عاجل تعیین سرنوشت برای مردم فلسطین می‌پیوندیم و به‌صراحت تمام هر گونه حمله به غیرنظامیان بی‌گناه را محکوم می‌کنیم و از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم غیرنظامیان را از چرخهٔ خشونت دور نگه دارند.

حزب تودهٔ ایران بر این باور است که سرکوب خشن و خونین مستمر مردم فلسطین و پنجاه و شش سال اشغالگری تجاوزکارانۀ سرزمین فلسطینی‌ها زمینه‌های عینی درگیری خونین صبح شنبه بوده که سال‌ها در‌حال شکل‌گرفتن بوده است. ما هشدارهای بجای مقام‌های رسمی دولت خودگردان فلسطین و نیروهای مترقی و دموکراتیک فلسطینی را به‌خاطر آورده و تکرار می‌کنیم، هشدارهایی که پیوسته بر این واقعیت تأکید کرده که در شرایطی که مردم فلسطین و مطالبات مشروع و عادلانه‌شان و دستیابی به حق تعیین سرنوشت‌شان زیر پاشنهٔ آهنین سرکوبگری خشن و ضد انسانی دولت نژاد پرست و فاشیست اسرائیل انکار و نفی گردیده  و درنتیجهٔ آن منطقه به بشکه‌ای باورت تبدیل شده چندان که هرلحظه انفجار دهشتناک آن را می‌توان انتظار داشت.

ما بر این باوریم که دولت دست‌راستی به‌شدت افراطی حاکم در اسرائیل قصد خود به دامن زدن به جنگی چه با نیروهای فلسطینی و چه در سطح منطقه با ایران به‌منظور تقویت و تثبیت مواضعش را هیچ‌گاه کتمان و پنهان نکرده است. تهدید به جنگ و عملیات ایذایی دولت اسرائیل به‌بهانه‌های مختلف در قبال لبنان، سوریه، و ایران همواره بخشی از استراتژی آن بوده است. در لحن بیانیه‌های منتشر شده از سوی آن نه‌فقط نرمشی حتی اندک به خاتمهٔ درگیری‌ها به‌گوش نمی‌رسد، بلکه همواره استقبال از گسترش درگیری‌های مهلک و خونین در آن‌ها با صدای بلند ادعا  می‌گردد. مقام‌های رسمی دولت اسرائیل اعلام کرده‌اند بمباران هوایی غزه که از روز شنبه آغاز شده ادامه پیدا خواهد کرد و حتی از “محو غزه” سخن گفته‌اند. این فراخوانی آشکار برای انجام اقدام‌های تروریستی‌ای است که فاجعه‌ای دهشتناک برای هر دو ملت فلسطین و اسرائیل در پی خواهد داشت.  امپریالیسم جهانی به‌سرکردگی آمریکا، بدون توجه به جنایت‌های بیش از نیم قرن اسرائیل در منطقه و کشتار فلسطینی‌ها، با اعلام تصویب کردن کمک نظامی‌ای ۶۵۰ میلیون دلاری به اسرائیل، ارسال ناو جنگی “جرالد فورد” به مدیترانهٔ شرقی، و تقویت نیروهای نظامی مستقر شده‌اش در خاورمیانه، عزم خود به حمایت از سیاست‌های جنایتکارانه دولت راست افراطی اسرائیل اعلام کرده است.

به‌گمان ما سیاست‌های نیروهای ارتجاعی در منطقه، ازجمله سیاست‌های ماجراجویانه و ضد ملی رژیم ولایت فقیه در ایران بی‌شک به سیاست‌های جنگ‌طلبانهٔ دولت اسرائیل و امپریالیسم جهانی در راستای ضربه زدن به حقوق مردم ستمدیدۀ فلسطین و دیگر نیروهای مترقی و آزادی‌خواه منطقه و همچنین به‌خطر انداختن منافع ملی میهن ما کمک می‌کند.  ما دبیر‌کل سازمان ملل متحد را فرامی‌خوانیم به‌منظور متوقف کردن جنگ در نوار غزه و ایجاد شرایط لازم برای صلحی همه‌جانبه بر پایه قطعنامه‌های سازمان ملل و به‌ویژه خاتمه دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطینی، پایان دادن به ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانهٔ غربی و برچیدن آن‌ها و برداشتن گام‌هایی عملی برای ایجاد کشور مستقل فلسطین در همسایگی اسرائیل و در محدودهٔ مرزهای فلسطین قبل از ۴ ژوئن ۱۹۶۷/ ۱۳۴۶ به‌پایتختی اورشلیم شرقی تلاش کند.

حزب تودهٔ ایران از ابعاد خشونت و خونریزی و وحشت محض که قبلاً غیرنظامیان بیگناه اعم از اسرائیلی و فلسطینی در آن گرفتار بوده‌اند آگاه است و آن را تصویرگر روزهای تیرهٔ آینده می‌داند چنانچه اگر جنبش صلح در جهان نتواند شرایط آزادی سریع همهٔ آنان را اعم از فلسطینی و اسرائیلی در اسرع وقت تأمین کند.

شهروندان اسرائیلی‌ای که طی ۴۸ ساعت گذشته از سوی نیروهای فلسطینی به‌اسارت گرفته شده‌اند باید از کرامت، حفاظت و حقوق بشر برخوردار باشند. همین امر باید در مورد هزاران زندانی فلسطینی که بدون حکم قانونی، بدون اتهام مشخص یا بدون دسترسی به روند قانونی در اسرائیل در “بازداشت اداری” قرار دارند نیز صدق می‌کند و باید رعایت شود.

حزب تودهٔ ایران  همهٔ نیروهای طرفدار صلح در جهان را فرا می‌خواند تا از همه راه‌های صلح‌آمیزِ ممکن در جهت متوقف کردن فوری چرخهٔ خشونت اخیر در خاورمیانه اقدام کنند.  بیایید نگذاریم خاورمیانه درگیر جنگ وسیع دیگری بشود.

حزب تودهٔ ایران

۱۷ مهرماه ۱۴۰۲

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۹۲، ۱۷ مهر  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا