مسایل بین‌المللی

حزب کمونیست اسرائیل: جنایت‌های دولت راستگرا و فاشیست اسرائیل به‌هدف تداوم اشغالگری، به جنگ در منطقه منجر خواهد شد. باید از تشدید این وضعیت جلوگیری کرد

در این اوقات سخت و دشوار، ما هرگونه حمله به غیرنظامیان بی‌گناه را محکوم کرده و از طرفین می‌خواهیم که غیرنظامیان را از چرخهٔ خشونت بیرون نگاه دارند. ما به خانواده‌های قربانیان اشغالگریعرب‌ها و یهودیان– تسلیت می‌گوییم.

حزب کمونیست اسرائیل، دولت راست‌گرای فاشیست اسرائیل را مسئول تشدید تنش‌های بسیار خطرناک ساعات اخیر می‌داند، تنش‌هایی شدید که جان بسیاری از غیرنظامیان بی‌گناه را گرفت.

شهرک‌نشینان در هفته گذشته، با حمایت دولت، در منطقه‌های اشغالی آشفتگی و هرج‌ومرج و ویرانی به‌بار آوردند، به مسجد الاقصی هتک حرمت  ‌کردند و در خیابان‌های حواره واقع در نابلس دست به اقلیت کشی ‌زدند. از امروز صبح اوج‌گیری شدید خصومت‌ها را شاهد بوده‌ایم که خطر چرخش و تبدیل شدن به جنگی منطقه‌ای را در پی داشته‌اند. به تهدید چنین جنگی از همان نخستین روز بر سر کار آمدن این دولت دست‌راستی پیوسته دامن زده شد و تقویت گردید.

رویدادهای امروز نشان دهندهٔ مسیر خطرناکی است که نتانیاهو و شرکای او در دولت همهٔ منطقه را به سمت آن سوق می‌دهند. ما تأکید می‌کنیم که “مدیریت” این درگیری یا حل‌وفصل آن از طریق نظامی غیرممکن است. تنها یک راه‌حل وجود دارد: تلاش برای پایان دادن به اشغال اراضی فلسطینی و به‌رسمیت شناختن حقوق مشروع و خواست‌های موجه و بحق مردم فلسطین. پایان دادن به اشغالگری و برقراری صلح عادلانه، آشکارا به‌سود هر دو ملت است.

حزب کمونیست اسرائیل هشدار می‌دهد که دولت نتانیاهو از این رویدادها برای حملهٔ انتقام‌جویانه به نوار غزه استفاده می‌کند و ازاین‌روی از جامعهٔ جهانی و کشورهای همسایه می‌خواهد برای خاموش کردن صدای طبل‌های خروشان جنگ و آغاز راه‌حل سیاسی بی‌درنگ مداخله کنند.

حزب کمونیست اسرائیل نگران اقدام‌های تلافی‌جویانهٔ احتمالی علیه شهروندان فلسطینی در اسرائیل و به‌ویژه آنانی است که در شهرک‌های مشترک و در روستاهای غیررسمی صحرای النقب زندگی می‌کنند، شهروندانی که پیش‌تر بهایی گزاف بابت بی‌‌اعتنایی دولت به وضعیت آنان پرداخته‌اند. در وضعیتی چنین واقعی، نیروهای عاقل در اسرائیل، چه یهودی و چه عرب، به‌طور همسان آشکارا در برابر هرگونه تلاش به‌منظور تحریک به خشونت علیه گروه‌ها یا انجام هر گونه اقدامی خودسرانه باید اعتراض کنند. ما باید برای اقدامی مشترک برای زندگی عادی‌ای فارغ و بدون اشغال، تبعیض یا برتری قومی تلاش کرده و برای برقراری صلح، برابری، و دموکراسی واقعی برای همگان کوشش کنیم.

حیفا – ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲ (۷ اکتبر ۲۰۲۳)

سایت حزب تودۀ ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا