اعلامیه ها

حزب تودهٔ ایران جنایت‌های هولناک دولت نژادپرست اسرائیل را در محاصره و بمباران غزه و کشتار غیرنظامیان فلسطینی قاطعانه محکوم می‌کند!

در روزهای اخیر، در پایتخت‌ها و شهرهای بزرگ و کوچک چهار گوشهٔ گیتی، نمایش‌های باشکوهی از همبستگی ستودنی میلیون‌ها نفر با خلق فلسطین برپا شد؛ خلقی که بیشتر از یک هفته است در نوار غزه هدف آتش همه‌جانبهٔ ماشین نظامی دولت راست افراطی حاکم در اسرائیل قرار داشته است. در گردهمایی‌های همبستگی با مردم فلسطین، شرکت‌کنندگان با شعارهای روشن و قاطع، از جمله “به قتل‌عام مردم فلسطین پایان دهید”، “به اشغال فلسطین پایان دهید”، و به کشتار و خشونت پایان دهید”، خواهان پایان فوری محاصرهٔ جنایتکارانهٔ نوار غزه از طرف اسرائیل و به رسمیت شاختن حقوق بنیادی مردم فلسطین شدند.

دولت اسرائیل به بهانهٔ انتقام‌گیری از حملهٔ گروه های فلسطینی که در روز ۱۵ مهر به چند نقطهٔ مرزی در اسرائیل حمله کرده بود، هفتهٔ گذشته دست به بمباران و تخریب بی‌وقفهٔ غزه با استفاده از جت‌ها و تانک‌ها و کشتی‌های جنگی زد. این حملهٔ نظامی اسرائیل تا کنون به کشته شدن بیش از۲۵۰۰ نفر از ساکنان غزه و بی‌خانمان شدن نزدیک به نیم میلیون نفر منجر شده است. بمباران غزه و هدف‌ قرار دادن بیش از دو میلیون نفر از مردم فلسطین ساکن غزه، که سال‌هاست در محاصرهٔ اسرائیل‌اند و هیچ راه فرار و پناهگاهی ندارند، بر طبق قوانین بین‌المللی جنایت جنگی محسوب می‌شود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، موج کشتار  شهروندان فلسطینی نه‌فقط در نوار غزه- که اکنون در محاصرهٔ کامل ارتش اشغالگر اسرائیل است- بلکه در کرانهٔ غربی رود اردن نیز اوج گرفته است. هر روز عدهٔ بیشتری از شهروندان شهرها و قصبه‌های این منطقه بر اثر حمله‌های نیروهای نظامی اسرائیل، یا یورش‌های شبه‌نظامیان صهیونیستی ساکن شهرک‌های اسرائیلی در مناطق اشغالی، جان خود را از دست می‌دهند.

در نتیجهٔ اقدام ضدانسانی دولت اسرائیل در قطع کردن امکان دسترسی ساکنان نوار غزه به غذا، آب، گاز، و برق، دو سوم از ۲٫۲ میلیون نفر جمعیت نوار غزه در خطر قحطی و بی‌آبی قرار گرفته‌اند و نبودن برق و گاز بر کار بیمارستان‌ها نیز اثر گذاشته است. فاجعهٔ‌ انسانی بزرگی در نوار غزه در حال وقوع است که مسئولیت مستقیم و اصلی آن به دوش دولت آپارتاید اسرائیل و حامیان و همراهان آن، به‌خصوص امپریالیسم آمریکا، بریتانیا، و اتحادیهٔ اروپا است.

رئیس‌جمهور، وزیر خارجه، چند نمایندهٔ کنگره، و وزیر دفاع آمریکا، و نیز وزیر خارجهٔ بریتانیا با سفر به اسرائیل، به‌رغم آگاهی کامل از اوضاع اسفناک غزه در نتیجهٔ عملکرد ضدّبشری دولت اسرائیل، در واقع حمایت همه‌جانبهٔ این قدرت‌های امپریالیستی از  عملکرد جنایتکارانهٔ دولت نژادپرست اسرائیل در سرکوب خونین خلق فلسطین را اعلام کردند. نتانیاهو، نخست‌وزیر فاشیست‌مآب اسرائیل، دلگرم به پشتیبانی قدرت‌های سلطه‌گر، که دست‌کم بیش از نیم‌ قرن است ادامه دارد، روز جمعه ۲۱ مهر به‌طور یک‌جانبه و به‌رغم اعتراض سازمان ملل متحد و افکار عمومی بین‌المللی اعلام کرد که همهٔ ساکنان نیمهٔ شمالی نوار غزه- که شهر غزه در آن واقع است- باید این ناحیه را ظرف ۲۴ ساعت ترک کنند و به ناحیهٔ جنوبی نوار غزه بروند. به نظر می‌آید که اسرائیل با این کار نه‌فقط قصد دارد فشار بر مردم نواز غزه را افزایش دهد، بلکه می‌کوشد با تهدید کردن فلسطینیان به بمباران‌های بیشتر و آواره‌تر کردن آنها در این جابه‌جایی از شمال به جنوب، نیروهای نظامی‌اش را وارد ناحیهٔ شمالی نوار غزه و شهر غزه کند و با اشغال کامل این ناحیه، دست به «پاک‌سازی» و در واقع نابودسازی گسترده‌ای بزند. همهٔ اینها در حالی است که تخلیه و جابه‌جایی مردم در سرزمینی که بیشترین تراکم جمعیت را در دنیا دارد و تحت محاصره است، اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار است. بر اساس گزارش‌ها، در همین جابه‌جایی‌ها نیز عده‌ای از فلسطینیان کشته شدند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که تخلیهٔ جمعی ساکنان نوار و شهر غزه بدون پیامدهای انسانی عظیم “غیر ممکن” است. سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرد که انتقال مجروحان و مصدومان و دیگر شهروندان فلسطینی، مانند زنان باردار یا زنانی که اخیراً زایمان داشته‌اند، به قیمت سلامت و حتی جان آنها تمام خواهد شد و جنایتی آشکار در حق این شهروندان خواهد بود.

حزب تودهٔ ایران سیاست‌های جنایتکارانهٔ دولت اسرائیل در کشتار غیرنظامیان، به‌ویژه زنان و کودکان و از جمله کارکنان سازمان ملل متحد و خبرنگاران، و همچنین بمباران‌های دائم مناطق مسکونی غزه و تخریب خانه‌ها و بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های شهری و قطع آب و برق و سوخت مردم غزه را، که نقض جدّی قوانین بین‌المللی است، قاطعانه محکوم می‌کند.

حزب تودهٔ ایران در ادامهٔ سیاست اصولی و دیرپای خود در همبستگی با خلق فلسطین و نیروهای سیاسی ترقی‌خواه آن، بار دیگر نگرانی عمیق خود را از تشدید درگیری‌های کنونی ابراز می‌کند. این درگیری‌ها، در اساس، نتیجهٔ ده‌ها سال اشغال غیرقانونی سرزمین‌های فلسطینی و سلطهٔ استعماری اسرائیل بر این منطقه و نقض آشکار بنیادی‌ترین حقوق مردم فلسطین است.

در روزهای اخیر، وزیر امور خارجهٔ ایران به برخی از کشورهای منطقه سفر کرد و با مقام‌های کشورهای عربستان سعودی، عراق، لبنان، سوریه، و قطر دربارهٔ اوضاع فاجعه‌بار غزه گفت‌وگو کرد. او از جمله اعلام کرد که در صورت اقدام اسرائیل به اشغال نظامی کامل غزه، جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند ساکت بماند. با توجه به خصومت متقابل دولت اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های گذشته، که شامل تهدید‌ها و ترورها و خرابکاری‌های متقابل بوده است؛ با توجه به سیاست‌های نژادپرستانه و جنگ‌طلبانۀ دولت اسرائیل از یک سو، و سیاست‌های ماجراجویانهٔ جمهوری اسلامی ایران در منطقه از سوی دیگر؛ و با توجه به تلاش روزمرّهٔ قدرت‌های امپریالیستی و بلندگوهای رسانه‌یی آنها برای طرح ادعای دخالت ایران در جنگ کنونی و در عین حال، گسیل کمک‌های نظامی و ناوها و جت‌های جنگنده به منطقه، هرگونه مداخلهٔ مستقیم جمهوری اسلامی ایران نه‌فقط خاورمیانه را در وضعی بسیار خطرناک قرار خواهد داد، بلکه می‌تواند ایران را به ورطهٔ جنگی بکشاند که بار دیگر زحمتکشان ایران در آن قربانی ماجراجویی‌های جمهوری اسلامی و جنگ‌طلبان جهان خواهند بود. حزب تودهٔ ایران بسیار نگران گسترده‌تر شدن شعله‌های جنگ در منطقه و خطرات آن برای منافع ملی ایران است. گسترش شعله جنگ به زیان خلق های منطقه بویژه خلق فلسطین، حزب ها و نیروهای مترقی، ودرخدمت منافع  وآماج های محافل واپس گرا و جنگ طلب منطقه نظیر دولت راستگرا و نژاد پرست اسرئیل و امپریالیسم جهانی به ویژه امپریالیسم امریکاست.

در این روزهای بحرانی، ضروری است که نیروهای صلح‌طلب و ترقی‌خواه جهان و به‌ویژه کمونیست‌ها ضمن برجسته کردن میثاق‌های بین‌المللی دربارهٔ فلسطین و درخواست اجرای آنها، از جمله قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن در مورد پایان دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطینی و حل عادلانه و جامع و پایدار مسئلهٔ فلسطین و ایجاد کشور مستقل فلسطین در کنار اسرائیل، مسئولانه به وظیفهٔ انسانی خود در راه صلح و عدالت و همبستگی انترناسیونالیستی عمل کنند. سازمان ملل متحد و ساختارهای اجرایی آن مسئولیت دارند که برای اجرای قطعنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های مصوب، از جمله قطعنامه‌های ۱۸۱ و ۲۴۲، بکوشند. پس از ۷۵ سال که از تشکیل کشور اسرائیل در سرزمین فلسطین می‌گذرد، به‌علت اعمال نفوذهای فراقانونی قدرت‌های امپریالیستی و حمایت‌های بی‌شائبهٔ آنها از دولت آپارتاید اسرائیل، ایجاد کشور مستقل فلسطین هنوز محقق نشده است. ضروری است که سازمان ملل متحد قاطعانه عمل کند و در راه گسترش صلح در خاورمیانه و جهان گام بردارد.

حزب‌های کمونیست و کارگری و دیگر نیروهای مترقی جهان هم‌صدا با خلق فلسطین و نیروهای ملی و ترقی‌خواه آن از تشکیل کشور مستقل فلسطین بر اساس مصوبه‌های پیش‌گفته سازمان ملل، در درون مرزهای پیش از ۴ ژوئن ۱۹۶۷، با پایتختی اورشلیم شرقی، و نیز اجرای بند ۱۱ قطعنامهٔ ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل در مورد حق بازگشت آوارگان به سرزمین‌ها و خانه‌هایشان دفاع می‌کنند. حزب تودهٔ ایران خواهان پایان دادن به اشغال سرزمین‌های فلسطین توسط اسرائیل، ایجاد کشور مستقل فلسطین، و اجرای بدون استثنای قطعنامه‌های سازمان ملل متحد در این باره است!

حزب تودهٔ ایران

۲۳ مهر ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا