مسایل سیاسی روز

برگزاری مراسم بزرگداشت هشتادودومین سالروز تأسیس حزب توده ایران-واحد بلژیک

رفقا و هواداران حزب تودهٔ ایران -واحد  بلژیک، در تجدید عهد با جنبش انقلابی مردم و در جهت تحکیم روابط با همه مبارزان راه آزادی و عدالت اجتماعی در کنار هم گرد آمدند تا هرچه باشکوه‌تر هشتادودومین سالگرد تأسیس حزب تودهٔ ایران را برگزار کنند. پیش از این، هواداران حزب، با انتشار تراکت تبلیغاتی از طریق سایت‌های مجازی در بلژیک، به آگاهی افراد و جریان‌های مترقی و آزادی‌خواه رسانده ‌بودند که روز یکشنبه اول اکتبر ۲۰۲۳/ ۹ مهر ۱۴۰۲ مراسمی به‌مناسبت سالگرد تأسیس حزب به‌شکل پرسش و پاسخ در مورد سیاست و تاریخ حزب تشکیل خواهد شد.

ساعتی مانده به آغاز جشن که رفقای حزبی با کمک دوستان سالن جشن را با تابلوهایی از چهرهٔ اسطوره‌های چپ ایران ازجمله حیدر عمواوغلی، ارانی، روزبه، و دیگر قهرمانان شهید حزب و مردم‌مان آراسته کرده‌ بودند در بخشی دیگر از سالن شعارهای اصلی حزب برجسته شده بود و میز کتاب در گوشه‌ای دیگر از سالن دایر شد. کتاب‌های روی میز  کتاب یادآور اندیشه‌های والای انسانی و آگاهانه انسان‌هایی است که همه سرمایه‌های معنوی، فکری، و انسانی خود را در صفحه‌ها و واژه‌های آن‌ها به‌نگارش درآورده ‌بودند. در آغاز برنامه یکی از رفقا، با خوش آمد گفتن به حاضران،  یک دقیقه سکوت به‌احترام شهدای حزب و همه مبارزان راه آزادی و عدالت اجتماعی در میهن را اعلام کرد و سپس در ادامه چگونگی برگزاری مراسم حزب را تشریح کرد .سپس رفیق دیگری به قرائت بخش‌هایی از بیانیه کمیته مرکزی حزب به‌مناسبت هشتادودومین سالگرد تأسیس آن پرداخت.

یکی از رفقای حزبی از تاریخ تأسیس حزب و دورانی که حزب به‌عنوان اولین حزب سیاسی ایران اعلام موجودیت کرد طی سخنانی یاد کرد. او دربارهٔ تأثیرات عمیقی که از همان بدو شروع کار حزب توده ایران در همه عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، هنری، و اقتصادی جامعه پدید آورد توضیح داد. در ادامه این سخنان یادآوری شد به‌خاطر همین مبارزات آشتی‌ناپذیر با طبقات و حاکمان زور و دیکتاتوری و دفاع پیگیرانه از محرومان و فرودستان و زحمتکشان بوده است که حزب ما همواره در معرض سرکوب و پیگرد بوده است. پس از این سخنرانی، بخش اول برنامه با قرائت شعر زیبایی از سوی یکی دوستان حاضر در ارج‌گذاری و سپاس از جنبش کنونی میهن‌مان خاتمه یافت. با قرائت شعری دیگر از سوی یکی از رفقا، بخش دوم برنامه، یعنی پرسش و پاسخ پیرامون سیاست‌های حزب در پیش و پس از انقلاب ۵۷ آغاز شد و رفقای حزبی سیاست حزب را از زاویه‌های مختلف و با توجه به شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن دوران توضیح داده و مورد نقد و بررسی قرار دادند.

مراسم بزرگداشت هشتادودومین سالگرد تأسیس حزب توده ایران در محیطی سرشار از صمیمیت و دوستی پایان یافت.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۹۳، ۱ آبان  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا