اعلامیه ها

حزب تودهٔ ایران جنایت‌ها و نسل‌کشی دولت نژادپرست اسرائیل در غزه را شدیداً محکوم می‌کند!

اسرائیل و متحدان آمریکایی و بریتانیایی‌اش با سیاست‌ها و عملکردشان و با نقض پایه‌ای‌ترین مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی عملاً آینده و عملکرد سازمان ملل متحد و نهادهای مسئول آن را زیر علامت سؤال برده‌اند! حقوق‌دانان بین‌المللی اعلام کرده‌اند که کشورهای امپریالیستی با حمایت از عملکرد جنایت‌کارانهٔ اسرائیل در غزه، قوانین بین‌المللی را به‌صراحت نقض کرده‌اند.

حمله حماس در ۷ اکتبر ۲۰۲۳/ ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲ به اسرائیل که به کشته شدن ۱۴۰۰ نفر و گروگان گرفتن بیش از ۲۰۰ نفر انجامید، با واکنش تهاجمی و سریع اسرائیل رو به‌رو شد و حمله‌‌های کشنده و ویرانگر رژیم صهیونیستی همچنان و با شدت ‌و حدتی هرچه افزون‌تر ادامه دارد. جهان خیزش مداوم و توالی بی‌وقفهٔ موج کشتار شهروندان بی‌دفاع فلسطینی از سوی ماشین ترور دولتی آدمخوار اسرائیل در نوار غزه و کرانهٔ باختری رود اردن را در روزهای اخیر شاهد بوده است. سران دولت نژادپرست و راست افراطی در اسرائیل با بی‌اعتنایی‌ به افکار عمومی در جهان که آتش‌بسی فوری و پایان بی‌درنگ محاصرهٔ غزه را خواهان‌اند، به بمباران‌های پی درپی غزه و اردوگاه‌های پناهندگان فلسطینی ادامه می‌دهند.

دولت اسرائیل با پشتوانهٔ حمایت دولت‌های آمریکا، بریتانیا، و کشورهای اتحادیه اروپا از قبول فراخوان‌های متعددی که آتش‌بس فوری سازمان ملل و نهادهای حمایت کننده از شهروندان فلسطینی و مسئول رسیدگی به وضعیت ساکنان غزه را خواستارند سر باز زده‌ است. دولت‌های کشورهای امپریالیستی و سران جریان‌های سوسیال‌دموکرات در توجیه حمایت نکردن‌شان از فراخوان سازمان ملل به آتش‌بسی فوری، مدعی‌اند که قبول این خواست به‌نفع نیروهای نظامی “حماس” خواهد بود.

ارتش اسرائیل به‌دستور بنیامین نتانیاهو، ورود آب آشامیدنی و برق و مواد غذایی و مواد سوختی شامل بنزین و گازوئیل برای وسایل نقلیه و تنها نیروگاه برقی که غزه دارد را ممنوع و هرگونه ارتباطات الکترونیکی و اینترنتی را قطع کرده است. ارتش اسرائیل در هفته قبل اعلام کرده بود همهٔ ساکنان شمال نوار غزه که ساکنان شهر غزه را هم شامل می‌شود ظرف ۴۸ ساعت این منطقه را باید ترک کرده و به جنوب نوار غزه بروند. این فرمان در وضعیتی باید اجرا می‌شد ‌که مناطق مسکونی و خیابان‌ها و گذرگاه‌های شهر زیر بمباران‌ها و گلوله‌باران‌ها متلاشی می‌شدند. همه نهادهای بین‌المللی معترف‌اند که رقم کشته شدگان و مجروحان تصاعدی و دامنهٔ ویرانی‌های زیرساخت‌ها و مسکن‌های مردم در روزهای اخیر بسیار گسترده‌تر بوده است.

به‌دنبال عدم موفقیت قطعنامه‌های مطرح شده از سوی فدراسیون روسیه، امارات متحدهٔ عربی، و برزیل در روز جمعه ۵ آبان‌ماه، درحالی که مجمع‌عمومی سازمان ملل به‌بحث به‌منظور تصمیم‌گیری در مورد صدور قطعنامهٔ فراخوان آتش‌بس می‌پرداخت، نیروهای زمینی و هوایی ارتش اسرائیل مرحله‌ای تازه از حمله‌ای گسترده به ساکنان بی پناه شهر عزه را آغاز کرد. مجمع‌عمومی سازمان ملل با بیش از دو سوم آرا اعلام آتش‌بس فوری، قطع بمباران مناطق مسکونی، و باز کردن معبر مرزی غزه با مصر-رفح- و از سرگیری ورود کمک‌های انسانی به غزه را خواستار شد.

ارتش اسرائیل زیر پوشش حمله و نابود کردن نیروهای حماس، مردم بی‌گناه شهر غزه که محل زندگی بیش از دو میلیون فلسطینی است را با بمباران‌های بی وقفه ۲۶ روزه به تلی از ویرانه‌ها تبدیل کرده است. بر اساس آمار منتشر شده، نزدیک به ۹ هزار شهروند غیرنظامی فلسطینی که بیش از یک سوم آنان اطفال و کودکان خردسال هستند در این بمباران‌ها کشته ‌شده‌اند. اکثر کشته‌شدگان حمله‌های نظامی اسرائیل زنان، کودکان، و سالخوردگان هستند. ده‌ها هزار نفر زخمی در اثر بمباران‌ها و فرو ریختن ساختمان‌های چند طبقه به مراقبت‌های پزشکی در بیمارستان‌ها نیازمند هستند. این اوضاعی است که ارتش اسرائیل به‌وجود آورده است. بااینهمه، این ارتش به‌دستور سران دولت جنایتکار اسرائیل به بمباران بیمارستان‌ها ادامه می‌دهد و خروج کارمندان، کادر پزشکی، بیماران، و همچنین هزاران تن از شهروندان بی‌خانمان‌شدهٔ غزه بر اثر بمباران‌ها که اکنون در محوطهٔ بیمارستان‌ها پناهی برای خود جسته‌اند خواستار شده است. ‌ نهادهای سازمان ملل این خواست دولت اسرائیل را غیرعملی و خلاف قوانین بین‌المللی اعلام کرده‌اند. برخی از نهادهای کمک‌رسانی سازمان ملل اعلام کرده‌اند که به‌دلیل عدم امکان دسترسی به پایه‌ای‌ترین اقلام ضروری برای انجام وظیفهٔ انسانی خود قادر به ادامهٔ اجرای مسئولیت‌های‌شان نیستند.

نسل‌کُشی علنی در غزه به‌وسیلهٔ دولت راست‌گرایان افراطی صهیونیست اسرائیل که آشکارا و در معرض دید کامل مردم جهان انجام شده و می‌شود، وجود سیاست های نژادپرستانه و خشونت‌آمیز را در قلب ژئوپلیتیک امپریالیسیم و متحدان آن  آشکار می‌کند. سکوت، رضایت، و پذیرا بودن دولت‌های غربی در تشدید کارزار پاک‌سازی قومی در غزه به‌وسیلهٔ اسرائیل درعمل ریاکاری و بی‌پایه بودن تکرار و تأکید بر اصطلاح “نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین” و تبلیغ آن از سوی کشورهای امپریالیستی را افشا می‌کند. در واقعیت امر، موج خشونت‌های علنی هفته‌های اخیر از سوی اسرائیل را تنها ادامهٔ منطقی جهان‌بینی استعماری و نژادپرستانهٔ صهیونیستی می‌توان دانست که فلسطینی‌های غزه را در مقام “حیوانات انسان‌نما” به‌شمار می‌آورد، یعنی موجوداتی که هرگونه برخورد غیرانسانی آمیخته با بربریت با آنان را مجاز می‌داند. این حقیقتی است که اولین قدم برای نسل‌کُشی نفی انسانیت یک ملت است.

حزب تودهٔ ایران همراه با همهٔ نیروهای مترقی جهان، پایان دادن فوری و بدون قیدوشرط به محاصرهٔ غزه و کشتار دسته‌جمعی ساکنان این منطقه که عملاً هیچ راه نجاتی در وضعیت کنونی ندارند را خواستار است. با محکوم کردن قاطعانه سیاست‌های کشورهای آمریکا، بریتانیا، و اتحادیهٔ اروپا، باید این دولت ها را به خاطر حمایت همه جانبه‌شان از جنایت‌های دولت اسرائیل بر ضد بشریت به پاسخ‌گویی در مقابل مراجع قانونی بین‌المللی و ازجمله دادگاه جنایی بین‌المللی مجبور کرد. اجازه نباید داد چنین سیاست‌هایی در هیچ گوشهٔ جهان بر پایه و زیر پوشش هیچ‌گونه توجیهی درپیش گرفته شود. ادامهٔ تظاهرات‌های میلیونی توده‌ها در شهرهای مختلف جهان در اعتراض به قتل‌عام و نسل‌کُشی دولت نژادپرست اسرائیل نشانگر بسیج نیرومند افکار عمومی جهان بر ضد این جنایت‌ها است که با تأیید کشورهای امپریالیستی همچنان ادامه دارد.

 

حزب تودهٔ ایران

۱۱ آبان‌ماه ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا