مسایل بین‌المللی

برنامهٔ عمل مشترک حزب‌های کمونیست و جهان

شرکت کنندگان در بیست و سومین نشست جهانی حزب های کمونیست و کارگری در ازمیر، اراده و عزم خود در انجام اقدامات مشترک و همگرا در مورد موضوع‌های اصلی زیر، تا نشست بعدی، را اعلام می دارند:

۱.‌  مخالفت با جنگ‌های امپریالیستی، مسابقه تسلیحاتی، ازجمله سلاح‌های هسته‌ای، پایگاه‌های نظامی خارجی و همه عملیات سازمان ناتو؛ در همین چارچوب، افزایش تبلیغات طبقاتی و بسیج علیه گسترش و تجاوزات ناتو در سراسر جهان، ایستادگی در برابر دخالت ناتو و متحدانش در جنگ اوکراین و تجاوزات وحشیانه اسرائیل به مردم فلسطین؛ تقویت مبارزه برای جدا کردن اعضای ناتو و انحلال آن، سازماندهی مراسم ضد امپریالیستی و علیه جنگ در روز ۳۰ شهریورماه (۲۱ سپتامبر)، “روز جهانی صلح”، و حمایت از تلاش‌های “شورای جهانی صلح”.

۲.‌  توجه به مبارزه با فاشیسم و مظاهر آن به‌عنوان یکی از اولویت‌های جنبش بین‌المللی کمونیستی. برگزاری جشن روز پیروزی سال ۲۰۲۴/ ۱۴۰۳، به عنوان روز پیروزی بر فاشیسم در سال ۱۹۴۵/ ۱۳۲۴ خورشیدی.

۳.‌  سازماندهی هرچه نیرومندتر مراسم روز اول ماه مه ۲۰۲۴/ ۱۴۰۳، به‌عنوان روز مبارزات طبقاتی برای حقوق کارگران، عدالت اجتماعی، و برابری؛ برای لغو استثمار سرمایه‌داری در سراسر جهان؛ علیه جرم‌انگاری مبارزات کارگری و حقوق صنفی.

۴.‌  ابراز همبستگی با کمونیست‌هایی که با انواع سرکوب، مداخله در فعالیت‌شان،  و ممنوعیت مواجه هستند و حقوق و آزادی‌های سیاسی آنان در هر جای جهان که پایمال می‌شود.

۵.‌  گرامی‌داشت روزهای جهانی نمادین در مبارزهٔ کمونیست‌ها با نشر بیانیه‌ها و کارزارهای مشترک به‌منظور ترویج ارزش‌های سوسیالیسم. در همین زمینه و به‌مناسبت صدمین سالگرد مرگ لنین، سازماندهی مراسمی برای تبلیغ اصول و ارزش‌های سوسیالیستی، مطرح بودن تاریخی سوسیالیسم. برگزاری مراسم بزرگداشت به‌مناسبت دهمین سالگرد مرگ نلسون ماندلا.

۶.‌  توسعه فعالیت‌های مشترک علیه کارزارهای ضد کمونیستی، فاشیستی، و تبلیغات ساختگی به‌ضد کمک تاریخی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به بشریت.

۷.‌  توانمندتر کردن مبارزه زنان علیه نابرابری، سرکوب، و تبعیض با افزایش بسیج نیروها برای شرکت فعال در مراسم روز ۸ مارس، روز جهانی زن، به‌ویژه برای زنان شاغل.

۸.‌‌  فعالیت علیه گنجاندن خودسرانهٔ نام کوبا در فهرست “کشورهای حامی تروریسم” و دخالت در امور داخلی کوبا؛ برای افزایش همبستگی با مردم کوبا برای لغو فوری و بدون قیدوشرط محاصرهٔ اقتصادی، تجاری، و مالی تحمیل شده از سوی ایالات متحده.

در این زمینه، مشارکت فعال‌تر در روزهای جهانی همبستگی با کوبا که در آخر هفته هر ماه برگزار می‌شود. ما خواستار شرکت در هشتمین سمینار جهانی صلح و برچیدن پایگاه‌های نظامی خارجی هستیم که در تاریخ ۴ و ۵ ماه مه ۲۰۲۴ / ۱۴۰۳ در گوانتانامو، کوبا، برگزار می‌شود. برای افزایش مشارکت در نشست جهانی همبستگی با کوبا؛ در دومین نشست جهانی انتشارات نظری احزاب و جنبش های چپ؛ در سومین دوره از کنفرانس جهانی “پاتریا” (سرزمین پدری) که در روز مطبوعات کوبا برگزار می شود.

۹.‌  درخواست پایان دادن به حمله‌های وحشیانهٔ اسرائیل علیه مردم فلسطین و اشغالگری، شناسایی حقوق مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خود، مقاومت و داشتن یک کشور مستقل. درخواست حق بازگشت آوارگان و تأمین شرایط مطابق با قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل و آزادی زندانیان سیاسی فلسطینی.

محکومیت آنچه به‌اصطلاح معاملهٔ قرن نام گرفته است و سیاست‌های استعماری و تبعیض‌آمیز آمریکا و اسرائیل ازجمله شهرک‌سازی و توسعه شهرک‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، ارتفاعات جولان در سوریه، و کشتزارهای شَبعا و ارتفاعات روستای کَفَرشوبا در جنوب لبنان. در همین راستا، گرامی‌داشت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین در ۹ آذرماه (۲۹ نوامبر).

۱۰.‌  پنجاه سال پس از جنگ، اشغال، و تقسیم مصنوعی جزیرهٔ قبرس و مردم آن، حمایت از یکپارچگی دوبارهٔ این جزیره بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل متحد. حمایت از مبارزهٔ مردم صحرای غربی برای حق تعیین سرنوشت خود بر اساس قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل متحد.

۱۱.‌ حمایت از مردم سوریه در مبارزه با گروه‌های جنایتکار مورد حمایت نیروهای مرتجع و امپریالیسم آمریکا-ناتو- اتحادیهٔ اروپا، و علیه محاصره، و برای پایان دادن به تحریم‌های اقتصادی و قانون ناعادلانهٔ سزار [اعمال تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه حکومت بشار اسد] و اخراج نیروهای اشغالگر خارجی و احترام گذاشتن به قوانین و مرزهای بین‌المللی.

۱۲.‌  تداوم همبستگی با مردم کشورهایی که در اثر زلزله، سیل، طوفان، آتش‌سوزی، و سانحه‌های راه آهن متحمل ویرانی و خسارت شدید می‌شوند و افشای نقش اصلی، سوداگری و نبودِ برنامه‌ریزی در نظام سرمایه‌داری در این زمینه.

۱۳.‌  مشارکت فعال در بسیج مردمی با هدف مطالبه برای مراقبت و حفاظت از محیط زیست و طرد شیوهٔ تولید و مصرف در نظام سرمایه‌داری.

۱۴. توافق بر سر اقدام مشترک حزب‌های کمونیستی و کارگری و نهاد‌های وابسته به‌منظور تقویت سازمان‌های جهانی ضد امپریالیست، به‌ویژه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، شورای جهانی صلح (WPC)، فدراسیون جهانی جوانان دموکرات (WFDY)، و فدراسیون بین‌المللی دموکراتیک زنان (WIDF).

۱۵.‌  تقویت تعامل و همکاری بین حزب‌های کمونیستی و کارگری در همه مناطق جهان برای هموار کردن موفقیت‌آمیز راه به‌سوی بیست‌و‌چهارمین نشست جهانی حزب‌های کمونیستی و کارگری در سال ۲۰۲۴/ ۱۴۰۳.

بیست و سومین نشست جهانی حزب های کمونیست و کارگری

۲۸ – ۳۰ مهرماه  ۱۴۰۲-  ازمیر، ترکیه

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۹۴، ۱۵ آبان  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا