مسایل بین‌المللی

سخنرانی امیلیو لوزادا گارسیا، دبیر و مسئول شعبهٔ روابط بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا، در بیست و سومین نشست جهانی حزب‌های کمونیست و کارگری

دبیرکل گرامی حزب کمونیست ترکیه، کمال اوکویان، رفقا، برادران، و خواهران عزیز،‌‌‌‌‌

من از طرف حزب کمونیست کوبا گرم‌ترین درودها را به شما فرستاده و گفتگوهایی سازنده و هماهنگ و کار مؤثر حزب‌های‌مان را در این بیست‌وسومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری، صمیمانه آرزومندم. یک سال از آخرین گردهمایی ما در هاوانا می‌گذرد و وضعیت اکثریتی بزرگ که ما آنان را نمایندگی و از آنان دفاع می‌کنیم بهتر نشده است بلکه درحال بدتر شدن است. چشم‌انداز دلسرد کننده است. جهان با بحرانی چندبعدی مواجه است. نبودِ تعادل در چرخه‌های تجاری و مالی، مبادلات نابرابر استثمارگرانه، اختلاف در سطح دانش و فناوری، اثرهای تغییرات آب‌و‌هوایی و کاهش و تخریب تدریجی منابع طبیعی، همچنان قربانیان همیشگی‌اش را دارد.

نظم اقتصادی ناعادلانه و ناپایدار جهانی، موجب تداوم شرایط ویژه برای کشورهای توسعه‌یافته است و وضعیت اکثریت انسان‌ها را به شرایط توسعه‌نیافتگی تنزل می‌دهد. فاشیسم، بیگانه هراسی، نفرت پراکنی، تبعیض، خشونت و جنگ پاسخ قدرتمندان به خواست توده‌ها برای کاهش این بحران چندجانبه جهانی است، پاسخی که از حرص و آز سرمایه‌داران برآمده است.  ایالات متحده با جامعه‌ای در بحرانی عمیق که با تأثیرهای اجتماعی بحران مالی جهانی تشدید شده است، پاسخ قدرتمندان به بحران چندجانبه جهانی است که طمع سرمایه‌داری ایجاد کرده است. قدرتمندان همچنان از ابزار تهدید و ماجراجویی جنگی استفاده می‌کنند. گستردگی این خطر از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام است. پیش‌ازاین، هرگز صلح جهانی تا این حد در معرض تهدید قرار نگرفته بود.

امروزه در خاورمیانه افزایش خشونت از سوی رژیم نسل‌کش اسرائیل علیه مردم فلسطین به‌نظر می‌رسد خارج از کنترل است. ما بار دیگر به بمباران همه‌جانبه و بدون ترحم شهروندان غزه، تخریب خانه‌ها، بیمارستان‌ها، و زیرساخت‌های غیرنظامی و همچنین محروم ساختن مردم آن سرزمین از آب، برق، سوخت، و مواد غذایی که همگی نشان دهندهٔ نقض فاحش حقوق بشرند، اعتراض شدیدمان را اعلام می‌کنیم.

مصونیت رژیم اسرائیل از مجازات را تنها با اتکای کامل این کشور به حمایت دولت ایالات متحده و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) توضیح‌پذیر است. ما همکاری تاریخی ایالات متحده با دولت اسرائیل و ممانعت همیشگی این کشور از اقدام‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و تضعیف صلح و ثبات در خاورمیانه را محکوم می‌کنیم.

حزب کمونیست کوبا در حمایت از راه‌حل جامع، عادلانه، و پایدار به‌منظور پایان درگیری اسرائیل و فلسطین و بر اساس ایجاد دو کشور که این امکان را به مردم فلسطین بدهد تا حق تعیین سرنوشت خود را اعمال کنند و کشوری مستقل و مقتدر در مرزهای پیش از سال ۱۹۶۷/ ۱۳۴۶ با پایتختی اورشلیم شرقی داشته باشند، موضع قاطعش را اعلام می‌کند. ما در جهت این هدف از نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری کنونی می‌خواهیم که همبستگی‌اش را با فلسطین پیوسته افزایش دهد تا زمانی که این خلق برادر به خودمختاری کامل دست یابد. برادران و خواهران فلسطینی، ما در این روزهای سخت در کنار شما هستیم. زنده‌باد فلسطین آزاد!

 

رفقا، برادران، و خواهران عزیز،

منطقه آمریکای لاتین و کشورهای کارائیب درحال گذار از دگرگونی‌های سیاسی‌ای مهم است. این فرصتی آشکار برای پیشرفت جنبش‌های رهایی‌بخش در جهت اتحاد آمریکای لاتین در برابر همکاری امپریالیسم ایالات متحده با الیگارشی فاشیستی آمریکای لاتین است که در راه تعمیق طرح مونرو، تفرقه‌اندازی، وابستگی، و سلطه گری تلاش‌هایی تازه را آغاز کرده است. کوبا امروز با وضعیت اقتصادی‌ای پیچیده‌ روبروست که مهم‌ترین دلیلش تشدید بی‌سابقه محاصره اقتصادی، تجاری، و مالی‌ای است که ایالات متحده حدود ۶۵ سال بی‌وقفه علیه کشورمان اعمال کرده و می‌کند چندان که به مهم‌ترین مانع در برابر توسعهٔ ما تبدیل شده است. دولت پیشین ایالات متحده به‌ریاست دونالد ترامپ فاشیست، از ۲۴۳ طریق برای خفه کردن اقتصادی کوبا و از میان بردن کشوری کوچک که نمونه‌ای بارز از مبارزه در قاره ما و بشریت در کل است، اقدام کرد که بسیاری از آن‌ها به‌شیوه‌ای فرصت‌طلبانه و جنایتکارانه در طول همه‌گیری کووید- ۱۹ اجرا شدند.

دولت کنونی رئیس‌جمهور جو بایدن، با پیروی از همین استراتژی، هر یک از این اقدام‌ها را دست‌نخورده نگاه داشته است. گنجاندن کوبا در فهرست جعلی کشورهای حامی تروریسم که از نظر بانکی و مالی هراسناک و بازدارنده است، به‌ویژه بسیار ظالمانه و ناعادلانه است. به‌رغم همه این‌ها، کوبا همچنان به مقاومت خود به‌شیوه‌ای خلاق ادامه می‌دهد و بر اساس راهنمایی دبیر اول کمیته مرکزی حزب ما، رفیق میگل دیاز کانل برمودز، بر توسعه که استراتژی اقتصادی و اجتماعی آن به‌خوبی تعریف شده است باید تمرکز کرد.

حزب کمونیست ما از هشتمین کنگره‌اش نبرد اقتصادی، مبارزه برای صلح و اتحاد و استحکام ایدئولوژیک را در اولویت قرار داد. وظیفه همیشگی تشکیلات حزبی ما وحدت است. حزب، مأموریت حفظ وحدت و همداستانی اجتماعی را بر عهده دارد تا این فرصت را برای ما فراهم ‌کنند که با مقاصد امپریالیستی تفرقه‌اندازی و شکست دادن ما مقابله کنیم. با توجه به پشتکار رهبر تاریخی انقلاب کوبا، فرمانده کل، فیدل کاسترو، و پایگاه عمیق شگفت‌آور انقلاب، ما کوبایی‌ها به‌وضوح درک کرده‌ایم که وحدت، سلاح استراتژیک ماست.

ما در راستای همان اقدام‌هایی که در کشورمان انجام داده‌ایم، آرزومند راه‌اندازی سناریویی از اقدامی جمعی هستیم تا وحدت جنبش جهانی کمونیستی و کارگری را تحکیم کند و به ما امکان دهد تا به‌شیوه‌ای مؤثر در مبارزه برای جهانی سرشار از صلح و عدالت اجتماعی همراه با چشم‌اندازی سوسیالیستی و بدون کنار گذاشتن پشتوانه‌های تاریخی و ویژگی‌های هر یک از کشورهای‌مان، مشارکت داشته باشیم. بیایید شکل‌های مختلف سازمان‌دهی در مبارزه طبقاتی هر کشور و حزب را بر اساس واقعیت ملموس آن‌ها بپذیریم. بیایید از تجربیات تاریخ مقاومت درس بگیریم و بر اتحاد، گفتمان، و سازندگی جمعی تکیه کنیم.

ما به تجربیات حزب‌های کمونیست چین، ویتنام، و همچنین حزب انقلابی خلق لائوس و حزب کارگران کره در ساختن سوسیالیسم ارج می‌گذاریم و از آن‌ها حمایت می‌کنیم. ما بر حمایت خود از نیروهای پیشرو در دولت‌های کنونی آمریکای لاتین و منطقهٔ کارائیب، به‌ویژه در برزیل، مکزیک، کلمبیا، نیکاراگوئه، هندوراس، و بولیوی، تأکید می‌کنیم. این کشورها نیز موردحمله گروه‌های بی‌رحم فاشیستی راست‌گرایان افراطی‌‌ای هستند که با ایالات متحده همکاری می‌کنند. حزب کمونیست کوبا بار دیگر مخالفت قاطع خود را با سیاست تحریم غرب علیه فدراسیون روسیه و گسترش ناتو به سمت مرزهای این کشور که دلیل اصلی جنگ امروز در قاره اروپاست اعلام می‌کند. ما از حزب کمونیست فدراسیون روسیه در مبارزه با فاشیسم حمایت می‌کنیم. این جلسه باید قطعنامه‌ای را در مورد این موضوع مهم اتخاذ کند.

ما تحریم‌های اجباری یکجانبهٔ  تحمیل‌شده بر کشورهای درحال‌توسعه که مردم آن‌ها تحت تأثیر منفی این اقدام‌ها قرار دارند، محکوم می‌کنیم. ما از حق تعیین سرنوشت مردم صحرای عربی حمایت می‌کنیم. ما حقوق همه خلق‌ها را در مبارزه برای دفاع و سازندگی آینده‌ای فراگیر، رهایی‌بخش، و همراه با عدالت اجتماعی به‌رسمیت می‌شناسیم و خواهانیم.

 

رفقا، برادران، و خواهران عزیز،

اختلاف‌ها و فرقه‌گرایی (سکتاریسم) همیشه به‌سود نیروهای نماینده سرمایه‌داری جهانی، ضد انقلاب، امپریالیسم، و به‌تازگی فاشیسم است که در بسیاری از جوامع ما به‌ویژه در اروپا و آمریکای لاتین درحال افزایش قدرت غیرعادی است. بدون توضیح روشن همکاری نیروهای کمونیست با جنبش‌های اجتماعی، انقلابی و مردمی مخالف سلطهٔ امپریالیسم، ما نمی‌توانیم با چالش‌های عظیم تحمیلی امروز سرمایه‌داری روبرو شویم. ما باید اقدام‌هایی را ترویج کنیم که بخش‌های مختلف جامعه مانند کارگران، دانشجویان، جوانان، دهقانان، زنان، و اقلیت‌های محروم را دربر می‌گیرد که به‌طور فزاینده‌ای از نظر ترکیب، گوناگون و در نیازها و خواسته‌هایشان ناهمگون هستند. تنها با تلاش و کار همگانی است که می‌توانیم به تحول انقلابی و پیروزی واقعی دست یابیم.

هدف‌های بنیادین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری، ایجاد فضایی برای تأمل، تبادل‌نظر، همکاری، توافق بر مواضع و اقدام‌های مشترک و برای همبستگی بین‌المللی بوده است. ما باید برای دستیابی به این هدف‌ها اعتماد و همکاری، احترام به تفاوت‌ها و تقویت آنچه ما را متحد می‌کند تقویت کنیم. در این امر، همواره می‌توانید به حزب کمونیست کوبا اعتماد کنید.

بسیار سپاسگزارم.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۹۵، ۲۹ آبان  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا