اعلامیه هامسایل سیاسی روز

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران به‌مناسبت «روز همبستگی بین المللی با مردم فلسطین»

مجمع‌عمومی سازمان ملل متحد در ۱۹۷۷/ ۱۳۵۶ خورشیدی با صدور قطعنامه‌ای روز ۲۹ نوامبر/ ۸ آذرماه هر سال را “روز همبستگی بین‌المللی با مردم فلسطین” اعلام کرد. این روز مصادف است با روزی که مجمع‌عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ / ۱۳۲۶ قطعنامهٔ معروف “۱۸۱ (II) ” را در مورد تقسیم فلسطین و تشکیل دو دولت مستقل “فلسطینی” و “یهودی” را به‌تصویب رساند، تصمیمی که پس از گذشت ۷۶ سال از آن به‌دلیل سیاست‌های فاجعه‌بار امپریالیسم جهانی در منطقه و دفاع بی‌چون‌وچرایش از سیاست‌های نژادپرستانه و غیرانسانی دولت‌های مختلف حاکم بر اسرائیل تا کنون اجرا نشده است.

امسال “روز همبستگی بین‌المللی با مردم فلسطین” در حالی فرامی‌رسد که در طول هشت هفتۀ گذشته و در پی حملهٔ حماس به اسرائیل و کشته شدن هزارودویست اسرائیلی، ماشین جنگی دولت نژاد‌پرست نتانیاهو بخش عمده‌ای از شهر غزه را با خاک یکسان کرده است. بر اساس گزارش‌های سازمان ملل متحد، بیش از ۱۴ هزار فلسطینی که دو سوم آنان کودکان و زنان‌اند در این کشتار جنایتکارانه جان‌شان را از دست داده‌اند.

“شورای جهانی صلح” در اطلاعیه‌ای که به‌این مناسبت انتشار داد، ضمن اشاره به این که تا کنون بیش از ۵ هزار کودک فلسطینی در جریان بمباران‌های دولت اسرائیل جان‌شان را از دست داده‌اند افزود: “جنایت‌های ارتش اسرائیل بی‌سابقه است، افرادی که از حمله‌های هوایی و حملات نیروهای متجاوز اسرائیل جان سالم به‌در می‌برند، در معرض شرایط غیرانسانی کمبود آب، برق، و دارو قرار می‌گیرند و صدها هزار نفر نیز به‌زور در نوار غزه آواره و بی‌سرپناه می‌شوند، در وضعیتی مشابه زندانیانی در زندانی بزرگ در هوای آزاد قرار می‌گیرند.”

حزب تودۀ ایران طی هفته ‌های اخیر ضمن محکوم کردن جنایت‌های هولناک دولت اسرائیل در نوار غزه تأکید کرده است این جنایت‌های کم‌سابقه در شرایطی ادامه داشته‌اند که کشورهای امپریالیستی در آمریکای شمالی، بریتانیا، و اتحادیهٔ اروپا  بدون هیچ شرمی سیاست استراتژیک‌شان را که حمایت همه‌جانبهٔ سیاسی، مالی، و تسلیحاتی از دولت صهیونیستی نتانیاهو در اسرائیل است را هنوز هم توجیه می‌کنند. به‌موازات این توجیه بی‌شرمانه، “شورای امنیت سازمان ملل” به‌دلیل  پشتیبانی بی‌قیدوشرط کشورهای امپریالیستی از تهاجم‌های جنایتکارانهٔ اسرائیل، هفته‌ها به تصمم‌گیری و وادار ساختن دولت اسرائیل به قبول آتش‌بس قادر نبوده است.

حزب تودۀ ایران ضمن ابراز همبستگی مجدد با خلق محروم و ستم‌دیدۀ فلسطین و همۀ نیروهای مترقی و دموکراتیک این مردم مبارز تأکید می‌کند اعلام یک آتش بس همه جانبه، آزادی گروگان‌های اسرائیلی در کنار آزادی شمار زیادی از زندانیان فلسطینی که عمدتاً زندانیان سیاسی‌اند گام نخست در راه پایان دادن به جنایت‌های دولت نتانیاهو در نوار غزه می‌تواند باشد. امروز برای افکار عمومی جهان بیش‌ازپیش روشن شده است که بدون پایان دادن به اشغال سرزمین‌های مردم فلسطین، بدون قبول تشکیل و به‌رسمیت شناخته‌ شدن کشور مستقل فلسطینی، در محدوده مرز های پیش از جنگ ماه ژوئن ۱۹۶۷ با پایتختی اورشلیم شرقی، بدون پایان دادن به شهرک‌سازی‌های غیرقانونی یهودی‌نشین و برچیدن‌شان از سرزمین‌های فلسطین، بدون آزادی زندانیان فلسطینی از زندان‌های اسرائیل، و بدون بازگشت پناهندگان فلسطینی (بنابه “قطعنامهٔ ۱۹۴ سازمان ملل متحد”) نمی‌توان به دستیابی به صلحی پایدار در منطقه امیدوار بود.

بسیج افکار عمومی جهان و تلاش مشترک همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه منطقه در همبستگی با مبارزۀ برحق مردم و نیروهای مترقی فلسطین به‌منظور تحقق حق تاریخی‌شان در داشتن کشور مستقل فلسطینی وظیفۀ انترناسیونالیستی و انسانی‌ای است که در راه عملی شدن آن باید کوشید.

کشتار هشت هفتۀ گذشتهٔ مردم غزه و ویرانی آن از سوی دولت اسرائیل و دفاع و تأیید این جنایت‌ها و ویرانگری‌ها از جانب کشورهای امپریالیستی زیر لوای توجیه‌آمیز “اسرائیل حق دفاع از خود را دارد”، بی‌اعتباری مدعیات کشورهای امپریالیستی به محترم داشتن و رعایت حقوق بشر و قوانین بین‌المللی از جانب آن‌ها را بار دیگر آشکار کرد. حزب تودهٔ ایران همراه با نیروهای مترقی در سراسر جهان، ارجاع دولت نژاد‌پرست اسراییل به‌جرم نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت به دادگاه کیفری بین‌المللی را خواهان است.

 

حزب تودۀ ایران

۸ آذر ۱۴۰۲/ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا