مسایل بین‌المللی

موضع جمهوری خلق چین در مورد حل مناقشهٔ فلسطین-اسرائیل

(۳۰ نوامبر ۲۰۲۳)

 

درگیری کنونی فلسطین-اسرائیل باعث تلفات سنگین غیرنظامیان و وقوع فاجعهٔ انسانی جدّی شده است. این وضع باعث نگرانی جدّی جامعهٔ بین‌المللی است. شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، موضع اصولی چین در مورد اوضاع کنونی فلسطین-اسرائیل را در چند مورد اعلام کرد. او بر لزوم برقراری آتش‌بس فوری و پایان دادن به جنگ، اطمینان از باز و امن بودن راهروهای [کمک‌رسانی] بشردوستانه، و جلوگیری از گسترش درگیری تأکید کرد. او خاطرنشان کرد که راه اساسی برون‌رفت از این وضع تحقق هرچه زودتر راه‌حل دو کشور، ایجاد اجماع بین‌المللی برای صلح، و تلاش برای حل‌وفصل جامع، عادلانه، و پایدار مسئلهٔ فلسطین است.

بر اساس منشور سازمان ملل متحد، شورای امنیت مسئولیت اصلی حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر عهده دارد و بنابراین، باید نقش فعال و سازنده‌ای در [حل] مسئلهٔ فلسطین ایفا کند. در این ارتباط، چین پیشنهادهای زیر را ارائه می‌دهد:

۱. اجرای آتش‌بس جامع و پایان دادن به جنگ. طرف‌های درگیر باید قطعنامه‌های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد را به‌درستی اجرا کنند و بی‌درنگ آتش‌بس بشردوستانهٔ پایدار و درازمدّتی را برقرار کنند. به اتکای قطعنامهٔ ۲۷۱۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد [مصوبه ۱۵ نوامبر ۲۰۲۳]، شورای امنیت در پاسخ به درخواست‌های جامعهٔ بین‌المللی باید به‌صراحت خواستار آتش‌بس جامع و پایان دادن به جنگ شود، برای کاهش درگیری بکوشد، و اوضاع را هرچه زودتر آرام کند.

۲. حفاظت مؤثر از غیرنظامیان. قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌صراحت خواستار آن است که همهٔ طرف‌ها به تعهد‌هایشان مطابق با قوانین بین‌المللی بشردوستانه، به‌ویژه در مورد حفاظت از غیرنظامیان، عمل کنند. ضروری است که هرگونه حملهٔ خشونت‌آمیز به غیرنظامیان و نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه متوقف و از حمله به تأسیسات غیرنظامی جلوگیری شود. همچنین، شورای امنیت باید پیام روشنی در مورد مخالفت با انتقال اجباری جمعیت غیرنظامی فلسطینی بدهد، از آوارگی غیرنظامیان فلسطینی جلوگیری کند، و خواستار آزادی هرچه زودتر همهٔ غیرنظامیان و گروگان‌های اسیر شود.

۳. تضمین کمک‌های بشردوستانه. طبق الزام‌های قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد، همهٔ طرف‌های مربوط باید از محروم کردن جمعیت غیرنظامی در غزه از [دسترسی به] اجناس و خدمات لازم برای ادامهٔ حیاتشان خودداری کنند، راهروهای بشردوستانه در غزه ایجاد کنند تا امکان دسترسی سریع، امن، بدون مانع، و پایدار [به کمک‌های] بشردوستانه فراهم شود، و از ایجاد فاجعهٔ انسانی بزرگ‌تر از آنچه هست خودداری کنند. شورای امنیت باید جامعهٔ بین‌المللی را به افزایش کمک‌های بشردوستانه، بهبود اوضاع انسانی روی زمین، و حمایت از نقش هماهنگ‌کنندهٔ سازمان ملل متحد و همچنین آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (UNRWA) در [تأمین و ارسال] کمک‌های بشردوستانه تشویق کند، و نیز جامعهٔ بین‌المللی را برای پشتیبانی از بازسازی غزه پس از جنگ آماده کند.

۴. افزایش [تلاش برای] میانجیگری دیپلماتیک. شورای امنیت باید از جایگاهش برای تسهیل صلح، همان‌طور که در منشور سازمان ملل متحد مقرر شده است، استفاده کند و از طرف‌های درگیر بخواهد که برای جلوگیری از گسترش درگیری و به‌منظور حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه خویشتنداری پیشه کنند. شورای امنیت باید برای نقش کشورها و سازمان‌های منطقه‌یی ارزش قائل شود، پشتیبان اداره‌های مفید دبیرکل و دبیرخانهٔ سازمان ملل متحد باشد، و کشورهایی را که بر طرف‌های درگیر نفوذ دارند به موضع‌گیری بی‌غرضانه و منصفانه تشویق کند تا به‌طور مشترک بتوان نقش سازنده‌ای در کاهش تنش ایفا کرد.

۵. تلاش برای حل‌وفصل سیاسی مسئله. طبق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و اجماع بین‌المللی، حل‌وفصل اساسی مسئلهٔ فلسطین مستلزم اجرای راه‌حل دو کشور، بازگرداندن حقوق ملی قانونی فلسطین، و ایجاد کشور مستقل فلسطینو برخوردار از حاکمیت کامل بر پایهٔ مرزهای ۱۹۶۷ و با اورشلیم شرقی به‌عنوان پایتخت است. شورای امنیت باید به احیای راه‌حل دو کشور کمک کند. یک کنفرانس بین‌المللی صلح فراگیرتر، معتبر، و کارآمد به رهبری و سازمان‌دهی سازمان ملل متحد باید هرچه زودتر برگزار شود تا جدول زمانی و نقشهٔ راه مشخصی برای اجرای راه‌حل دو کشور تدوین کند و مسئلهٔ فلسطین را به‌طور جامع، عادلانه، و پایدار حل کند. هر قرار و توافقی در مورد آیندهٔ غزه باید با رعایت و احترام به اراده و انتخاب مستقل مردم فلسطین باشد و نباید به آنها تحمیل شود.

سایت حزب تودۀ ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا