اعلامیه هاکارگران و زحمتکشانمسایل سیاسی روز

درود آتشین به کارگران مبارز گروه فولاد اهواز – مبارزه کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

سوم دی‌ماه و در دومین روز اعتصاب و توقف تولید در همه بخش‌ها و تجمع اعتراضی گسترده کارگران مبارز گروه ملی فولاد اهواز برای دستیابی به حقوق انسانی خود، مزدوران رژیم غارتگر ولایی در قالب یگان ویژه و نیروی سرکوبگر به کارخانه گسیل شدند. با تحمیل دستمزد و مستمری یک‌چهارم خط‌فقر به کارگران و بازنشستگان کشور از سوی رژیم غارتگر ولایی، در دو سال اخیر کارگران گروه ملی فولاد خواستار حق قانونی خود برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل بوده‌اند. در تلاش برای ادامه تولید و عدم برگزاری تجمع اعتراضی، کارگران گروه ملی “جواب مشخص”‌ی از مدیریت دریافت نکردند و تالار اجتماعات نیز از آن‌ها دریغ گردید. با توصیف عملکرد مدیریت شرکت به‌عنوان کسانی که “راحت پا روی حلقوم نان مردم‌” می‌گذارند،  کارگران گروه ملی اعلام‌کردند: “اگر تا زمان محدود جواب مشخصی نگیریم خیابان انتخابمان خواهد بود. ”

از صبح دوم دی‌ماه کارت ورود ۲۱ نفر از کارگران شرکت بسته شده بود؛ با هدف تداوم تحمیل شرایط غیر انسانی فقر و محرومیت به کارگران کارگران و ایجاد تفرقه بین کارگران، دوم دی‌ماه مدیرعامل شرکت علی محمدی به ایلنا گفت، ” [ما] عدد ۱۰ درصد را پیشنهاد کردیم [یعنی اجرای فقط ۱۰ درصد طرح طبقه‌بندی مشاغل] اما کارگران معترض آن‌را نپذیرفتند و اظهار کردند که متناسب‌سازی باید در حدی اجرا شود که حقوق کارگران به متوسط دریافتی گروه فولاد اکسین و گروه فولاد خوزستان و گروه نیشکر هفت‌تپه برسد. ” با بستن کارت ورود ۱۷ نفر دیگر از کارگران گروه ملی در سوم دی‌ماه، تعداد کارگران تعلیق شده به ۳۸ نفر افزایش یافت. ۴ دی‌ماه سهراب قنبری، وکیل و کارشناس حقوق کار به ایلنا گفت، “اقدام به مسدود کردن کارت ورود یا منع کارگر از ورود به کارخانه یا محیط کار خود نوعی اخراج و تعلیق است… این غیرقانونی است که بدون اجرای مراحل مذکور [تشکیل کمیته انضباطی] کارگر را در معرض تهدید قرار دهیم. ”

با ۳۰۰۰ کارگر و پرسنل گروه ملی فولاد اهواز، بر اساس قانون کار باید طرح طبقه‌بندی مشاغل برای تمام کارگران، رسمی، و قراردادی، اجرا گردد، نه‌فقط “۱۰ درصد” آن.  در ادامه این اعتراض ها که وارد سومین روز خود شده است کارگران گروه ملی فولاد اهواز خواسته‌های خود را از جمله: “رفع محدودیت ورود به شرکت کارگران تعلیق شده و بازگشت به کار همکاران اخراج شده قبلی، اجرای کامل و فوری طبقه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی دستمزدها برابر با کارگران شرکت‌های فولادی هم‌جوار، برکناری مدیرعامل فاسد و خلع مالکیت از بانک ملی و مشارکت کارگران در امر مدیریت” اعلام کرده‌اند.

در واکنش به عملکرد مدیریت، کارگران تمامی درهای ورودی و خروجی را بستند و از ورود به محل کار خودداری کردند. با ادامه اعتصاب و دادن شعار “درود بر کارگر، مرگ بر ستمگر”، روز ۴ دی‌ماه نیز کارگران گروه ملی با راهپیمایی به‌سمت میدان بقایی، تجمع گسترده‌ای در آن میدان برگزار کردند. کارگران گروه ملی فولاد در شبکه‌های اجتماعی نوشتند، “می‌خواهیم کارگران رزمنده‌ای باشیم که زندگی با شرافت را به‌جای ذلت و بردگی برگزینیم… بگذار مبارزانی باشیم که در چشمان طبقه کارگر برق جوشش و پویش می‌اندازد… تازه آغاز راهیم؛ نبردی دشوار که وسوسه تسلیم در آن راه ندارد. ”

حزب توده ایران با حمایت قاطع از خواسته‌های برحق کارگران دلیر و مبارز گروه ملی فولاد اهواز، تحمیل فقر مطلق به زحمت‌کشان از سوی رژیم غارتگر و فاسد ولایی و اعزام مزدوران سرکوبگر به تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز را شدیداً محکوم می‌کند.

 

حزب تودۀ ایران

۵ دی ماه ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا