مسایل بین‌المللی

نخستین پیروزی در جبهه هوش مصنوعی

فدراسیون کارگران آمریکا-کنگره سازمان‌های صنعتی- با شرکت “مایکروسافت” قرارداد امضا می‌کند.

نوشتهٔ مارک گروئنبرگ، نشریه “دنیای مردم”، ۲۷ آذرماه ۱۴۰۲ (۱۸ دسامبر ۲۰۲۳)

 

واشنگتن- با اعتصاب‌های موفقیت‌آمیز اخیر انجمن بازیگران سینما و فدراسیون هنرمندان تلویزیون و رادیو آمریکا (SAG-AFTRA) و انجمن نویسندگان آمریکا علیه طرح‌های کارفرمایان در استفاده از “هوش مصنوعی” ( (AI در جایگزین کردن کارکنان‌شان با هوش مصنوعی (زامبی‌ها یا مردگان متحرک)، فدراسیون کارگران آمریکا و کنگره سازمان‌های صنعتی (AFL-CIO) [این تشکیلات کارگری با بیش از ۱۲ میلیون عضو بزرگ‌ترین، پرقدرت‌ترین، و سیاسی‌ترین فدراسیون اتحادیه‌های کارگری در آمریکاست] درحال انجام اقداماتی هستند تا کوشش کنند این مشکل را پیش از سخت‌تر شدنش برای همیشه حل کنند. این فدراسیون با عقد قراردادی جدید با شرکت “مایکروسافت”، امیدوار است با تعیین استانداردهایی به‌منظور انجام مذاکره کارگران با کارفرمایان، نیازهای کارگران را در ارتباط با توسعه و کاربرد هوش مصنوعی پیش‌بینی کند و در نظر گیرد.

به‌نظر می ‌رسید این قرارداد اتفاقاً برای کارکنان بخش ارتباطات نیز که در عرصه هوش مصنوعی پیشگام بوده‌اند مفید واقع شود. “با توافق بر یک قرارداد بی‌سابقه آزمایشی، تعداد ۳۷۶ نفر از اعضای اتحادیه کارکنان زنیمکس (ZeniMax)- یک شرکت زیرمجموعه مایکروسافت- توانستند استفاده از هوش مصنوعی در محل کار را در کنترل خود بگیرند.” به‌گفته این اتحادیه، “این توافق‌نامه، شرکت زنیمکس را متعهد می‌کند تا از هوش مصنوعی انسان‌محور و شش اصل راهنمای توسعه و استفاده از آن را استفاده کند.”

در بیانیه مشترک فدراسیون کارگران آمریکا-کنگره سازمان‌های صنعتی- و شرکت مایکروسافت آمده است: “این مشارکت در نوع خود نخستین همکاری بین یک تشکیلات کارگری و یک شرکت فناوری است که بر هوش مصنوعی تمرکز می‌کند و سه هدف را دنبال می‌کند:

۱- به‌اشتراک گذاشتن اطلاعات وسیع با رهبران اتحادیه و کارکنان در مورد روندهای فناوری هوش مصنوعی، ۲- به‌کارگیری دیدگاه‌ها و تخصص کارکنان در توسعه فناوری هوش مصنوعی، و ۳- کمک به شکل‌دهی به سیاستی عمومی که از مهارت‌های فناوری و نیازهای کارکنان خط مقدم پشتیبانی می‌کند.”

این بیانیه همچنین مایکروسافت را مجدداً به بی‌طرفی این شرکت در سازماندهی اتحادیه‌ها، این بار در محل های مورد تمرکز هوش مصنوعی، متعهد می‌کند. لیز شولر، رئیس فدراسیون، گفت: “جنبش کارگری مایل به همکاری با مایکروسافت است تا نقش کارگران در ایجاد طراحی‌های کارگرمحور، آموزش نیروی کار و شیوه‌های قابل‌اعتماد هوش مصنوعی را گسترش دهد.” چارچوب بی‌طرفی مایکروسافت و پذیرش تخصص کارگران نشان می‌دهد که این عصر جدید هوش مصنوعی می‌تواند آغاز دوران جدید مشارکت‌هایی سازنده بین مدیریت و نیروی کار را نیز تسریع کند.

این مشارکت با آموزش توانایی‌ها و مشکلات هوش مصنوعی از سوی مایکروسافت به رهبران اتحادیه‌ها و کارگران آغاز خواهد شد. منابع دیجیتالیِ همیشه دردسترس وجود خواهند داشت که کارگران می‌توانند آن‌ها را به‌صورت آنلاین دریافت کنند. این مشارکت با اتحادیه معلمان(AFT)  برای تهیه برنامه‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای کار خواهند کرد تا کارگران کنونی و آتی (در آینده) بتوانند خود را برای آینده‌ای با هوش مصنوعی آماده کنند.

هدف دوم، ایجاد ارتباط دائم بین شرکت و کارکنانی است که به‌همراه رهبران اتحادیه، آموزش می‌گیرند. به‌گفته آنان نکته این است که این اطمینان حاصل شود که توسعه و ساختار هوش مصنوعی به‌عنوان یک “فناوری کارگرمحور” در نظر گرفته شود. با توجه به اینکه کنگره ایالات متحده (یا حداقل مجلس سنای این کشور) استفاده از هوش مصنوعی را آغاز خواهند کرد، اتحادیه و شرکت برای “طرح و حمایت از سیاست‌هایی که کارگران را با مهارت‌های ضروری، دانش، و حمایت اقتصادی لازم برای پیشرفت در اقتصادی مجهز به هوش مصنوعی متحد می‌شوند. آنان همچنین اظهار کردند: “این دو سازمان از گسترش دوره‌های رسمی کارآموزی، به‌ویژه در مشاغل فناوری غیرسنتی، حمایت خواهند کرد.

نظرسنجی‌های  عمومی نشان می‌دهند که کارگران نگران آن هستند که استفاده از هوش مصنوعی به حذف شغل‌های آنان منجر شود، ولی آنان از توانایی‌های آن برای آسان‌تر کردن یا کاهش یکنواختی کارشان استقبال می‌کنند. جنبه “حذف”، عاملی کلیدی در اعتصابات هالیوود به‌ویژه برای انجمن بازیگران سینما و فدراسیون هنرمندان تلویزیون و رادیو آمریکا (SAG-AFTRA)  بود. مدیران شرکت‌های اصلی فیلم سازی، تلویزیون، ویدیو، و نتفلیکس از این موضوع بسیار به‌خشم آمدند که برای بازتولید هفته‌ها کار اشخاص حقیقی و جایگزین کردن صداها، تصاویر، و رفتارها، از هوش مصنوعی استفاده شود.

اتحادیه‌های کارگری در آن مبارزه، فعلاً، پیروز شده‌اند و مدیران استودیوها با پرداخت‌های باقی‌مانده برای استفاده از هوش مصنوعی، حتی تصاویر بازیگرانی که مدت‌هاست درگذشته‌اند، موافقت کردند. ولی مبارزه هوش مصنوعی هنوز به‌پایان نرسیده است و درواقع تازه شروع شده است. هوش مصنوعی در مذاکرات بزرگ بعدی پیمان صنعت سرگرمی در سال آینده که تعداد ۱۶۸ هزار نفر اعضای اتحادیه بین‌المللی کارکنان صحنه تئاتر(IATSE)  را پوشش می‌دهد، موضوعی مهم خواهد بود. متیو لوب، رئیس این اتحادیه، از توافق فدراسیون کارگران آمریکا-کنگره سازمان‌های صنعتی- و شرکت مایکروسافت به‌عنوان طرحی اولیه استقبال کرد. او گفت: “این مشارکت راهی دلگرم‌کننده برای همکاری مداوم و سازنده بین اتحادیه‌ها و همچنین رهبران فناوری برای دفاع از حقوق کارگران در این عصر تغییرات سریع فناوری است. ما مشتاقانه در انتظار چنین مشارکتی هستیم.”

لوب اشاره کرد که اهداف توافق‌نامه هوش مصنوعی با اصول اصلی اتحادیه‌ او در مورد فناوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی که سال گذشته صادر شد، بررسی می‌شود. هر دو شامل “آموزش مداوم کارکنان مربوطه، سیاست مشترک و توسعه مهارت، و بازخورد مستقیم از رهبران کارگری و کارگران” می‌شوند. بن اسپایت، از مسئولان بخش انیمیشن اتحادیه بین‌المللی کارکنان صحنه تئاتر(IATSE)  و سازمان دهنده برتر، خاطرنشان کرد که پیمان بی‌طرفی باید به گسترش اتحادیه کمک کند. او گفت: “مایکروسافت و شرکت‌های تابع آن به‌طرزی فزاینده تولید کننده برنامه‌های تفریحی و سرگرم کننده هستند و ما معتقدیم که همه کارکنان این صنعت سزاوار این فرصت هستند که صرف‌نظر از رسانه‌ای که در آن کار می‌کنند، نمایندگان اتحادیه‌شان را به‌طوردموکراتیک در انتخاباتی آزاد و منصفانه انتخاب کنند.”

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۹۸، ۱۱ دی  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا