اعلامیه هامسایل سیاسی روز

حزب توده ایران حمله تروریستی درکرمان را به شدت محکوم می کند و درباره خطر گسترش دامنه درگیری های نظامی و حملات تروریستی در منطقه هشدار می دهد!

حزب تودۀ ایران دو انفجار بزرگ در کرمان، در مراسم سالگرد قتل قاسم سلیمانی، و کشته شدن ۱۰۳ و زخمی شدن بیش از ۲۱۱ نفر را به شدت محکوم می کند!

 

با آغاز حمله گسترده نیروهای ارتش رژیم نژاد‌پرست اسرائیل به غزه در تاریخ ۵ آبان‌ماه ۱۴۰۲ [۲۷ اکتبر ۲۰۲۳] در پی حمله حماس به خاک اسرائیل، تا کنون بیش از ۲۲ هزار فلسطینی کشته ‌شده‌اند که بیش ۸۷۰۰ تن از آنان کودکان بوده‌اند. در این عملیات که نیروهای مترقی و انسان‌دوست جهان به‌درستی آن را “جنایت علیه بشریت” نامیده‌اند، ده‌ها هزار تن زخمی و بیش از یک میلیون نفر از ساکنان غزه آواره شده و بخش بزرگی از نوار غزه با خاک یکسان شده‌ است. حمایت بی‌چون‌و‌چرای امپریالیسم آمریکا از این سیاست جنایتکارانهٔ دولت نتانیاهو، وتو کردن قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل برای آتش‌بس فوری در منطقه، و گسترده شدن عملیات نظامی اسرائیل، این خطر بزرگ و فوری را به‌همراه دارد که دامنهٔ جنگ به دیگر کشورهای منطقه، ازجمله لبنان، سوریه، و ایران گسترش یابد.

در روزهای اخیر عملیات تروریستی در سوریه، لبنان، و ایران بر شدت تنش در منطقه افزوده و خطر درگیری‌های گستردهٔ نظامی و دخالت مستقیم امپریالیسم آمریکا در منطقه را بیشتر کرده است.

روز ۴ دی‌ماه “سید رضی موسوی چاشمی” که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، از سال‌های دههٔ ۱۳۷۰ “مسئول پشتیبانی و لجستیک نیروهای قدس در سوریه” و یکی از نزدیک‌ترین فرماندهان سپاه به قاسم سلیمانی و مسئول تماس با حزب‌الله در لبنان و حماس در منطقه بود، طی حملهٔ موشکی دولت اسرائیل در سوریه به‌قتل رسید. امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائمی ایران در سازمان ملل متحد، از آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، خواست اسرائیل را به‌این دلیل محکوم کند.

در پی این ترور، روز ۱۱ دی‌ماه۱۴۰۲ [۲ ژانویه ۲۰۲۴] ، صالح العاروری،عضو و معاون دفتر سیاسی حماس، و از بنیان‌گذاران شاخهٔ نظامی حماس و پنج نفر دیگر از جمله دو تن دیگر از فرماندهان حماس در حمله تروریستی دولت اسرائیل در لبنان به‌قتل رسیدند. العاروری در سال ۱۹۹۲ / ۱۳۷۱ از سوی نیروهای امنیتی رژیم نژادپرست اسرائیل دستگیر و ۱۸ سال را در زندان گذرانده بود. نخست‌وزیر لبنان با محکوم کردن این جنایت، دولت اسرائیل را متهم کرد که قصد دارد همهٔ منطقه را به جنگ بکشاند. بر اساس گزارش خبرگزاری‌های جهان، العاروری، مسئول اصلی تماس با حزب‌الله در لبنان و حکومت ایران بوده است.

بر اساس گزارش روزنامهٔ انگلیسی زبان گاردین “در اوایل دسامبر/ آذرماه، رونن بار، رئیس شین‌بت، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، به نمایندگان پارلمان اسرائیل گفت رهبران حماس در غزه، در کرانهٔ باختری، در لبنان، در ترکیه، در قطر، و در همه‌جا کشته خواهند شد. … ”

در پی ترور صالح العاروری، تروری که از سوی حزب‌الله لبنان به‌شدت محکوم شد، امروز خبر رسید که در پی دو انفجار بزرگ در کرمان، در مراسم سالگرد قتل قاسم سلیمانی، ۱۰۳ تن کشته و بیش از ۲۱۱ نفر زخمی شده‌اند. لازم به تذکر است که تا کنون هیچ ‌شخص و سازمانی مسئولیت این عمل غیرانسانی و تروریستی را نپذیرفته است.

حزب تودهٔ ایران ضمن محکوم کردن این عملیات تروریستی، نسبت به بالا گرفتن تنش‌ها و خطر گسترش درگیری‌های نظامی در منطقه هشدار می‌دهد. کشانده شدن لبنان، سوریه، یمن و ایران به درگیری نظامی برای منطقه و مردم این کشورها فاجعه‌ای بزرگ خواهد بود که باید به‌شدت از آن پرهیز کرد. دولت نژادپرست و جنایت‌کار اسرائیل و همراهان و همکاران امپریالیستی‌اش خواهان ادامه و گسترش جنگ در منطقه در راستای سیاست تحمیل بی‌چون‌وچرای هژمونی‌شان در خاورمیانه هستند. با هوشیاری با این توطئه‌ها باید مقابله کرد.

حزب تودهٔ ایران

۱۳ دی‌ماه ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا