اعلامیه ها

حزب تودهٔ ایران بار دیگر دربارهٔ ‌خطر جدی و فوری گسترش درگیری‌های نظامی در منطقه هشدار می‌دهد!

بر اساس گزارش های رسانه‌های عمومی، روز  پنجشنبه ۲۱ دی‌ماه  آمریکا و انگلیس حمله‌هایی هوایی و موشکی را بر ضد حوثی‌ها در یمن آغاز کردند. به‌گفتهٔ ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، “سنتکام”، بیش از ۳۰ هدف از‌جمله “بخش‌های فرماندهی و کنترل، انبارهای مهمات، سامانه‌های پرتاب، تأسیسات تولید و سامانه‌های راداری دفاع هوایی” حوثی‌ها در مناطق مختلف یمن مورد حمله قرار گرفت.

در پی این حمله‌ها و تهدید‌های جو بایدن  در مورد ادامه حمله‌های نظامی علیه حوثی‌ها در یمن، رسانه‌های عمومی گزارش کردند که روز شنبه ۲۳ دی‌ماه آمریکا با موشک‌های تاماهاک مواضع حوثی‌ها در یمن را بار دیگر هدف قرار داد. شماری از قانون‌گذاران آمریکایی اقدام دولت بایدن را بدون “چراغ سبز” کنگره محکوم کردند. ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا،  گفت: “اقدام‌هایی محدود، ضروری، و متناسب را در دفاع از خود در کنار ایالات متحده انجام داده است.” او درادامه گفت که همچنین هلند، کانادا، و بحرین، بدون اینکه در عملیات شرکت مستقیم داشته باشند، اما به‌منظور تنزل دادن قابلیت‌های نظامی حوثی‌ها و حفاظت از کشتیرانی جهانی حمایت‌شان از این حمله‌ها اعلام کرده‌اند. بر اساس گزارش های منتشر شده همچنین دولت‌های استرالیا، دانمارک، آلمان، نیوزیلند و کره جنوبی نیز با صدور بیانیه‌ای از این عملیات حمایت کردند. در هفته‌های اخیر  دولت‌های آمریکا و انگلیس حوثی‌ها را به جنگ نیابتی از سوی ایران متهم کرده‌اند. در اعتراض به این سیاست های جنگ طلبانه ده ها هزار تن از نیروهای صلح طلب در  شماری از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و همچنین آمریکا ، آفریقای جنوبی و  دیگر کشورها  به خیابان ها آمدند.

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، در مصاحبه‌ای با روزنامه دیلی‌تلگراف، هشدار داد که صبر جهان در قبال تهران “رو به‌اتمام است.” آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجهٔ آمریکا، هفته‌ گذشته  در سفر به منطقه و دیدار با سران کشورهای عربی در حاشیهٔ خلیج فارس، عربستان سعودی، و مصر، راهی اسراییل شد. مفسران سیاسی منطقه هدف این سفر بلینکن را تنظیم سیاست‌های  جدید آمریکا در منطقه به‌منظور مقابله با ایران و حمایت بیشتر از سیاست‌های ضد انسانی و جنایتکارانهٔ دولت اسراییل برای زمان بعد از کاهش یافتن عملیات نظامی این کشور در نوار غزه ارزیابی کرده‌اند. لازم به یادآوری است که در طی روزهای اخیر به‌ابتکار دولت آفریقای جنوبی، دولت اسراییل برای پاسخ‌گویی به اتهام نسل‌کُشی و جنایت علیه بشریت  به دادگاه عالی بین‌المللی لاهه احضار شده است. هدف دولت آفریقای جنوبی  تعلیق فوری عملیات نظامی اسراییل در نوار غزه است.

گسترش سیاست‌های خطرناک و مداخله‌گرایانهٔ امپریالیسم آمریکا و متحدانش در منطقه در پی عملیات جنایتکارانهٔ دولت اسراییل در نوار غزه همراه با حمایت‌ بی‌چون‌و‌چرای دولت آمریکا و انگلیس و کشورهای اتحادیه اروپا از این عملیات که به کشته شدن بیش از ۲۳ هزار فلسطینی ازجمله بیش از ۸ هزار کودک فلسطینی تا کنون منجر شده است و خطر دامنه‌دار شدن این عملیات و کشیده شدن درگیری‌ها به ایران، لبنان، سوریه، عراق، و خلیج فارس، به نگرانی‌ها در سطح بین‌المللی بیش‌ازپیش دامن زده است. دولت روسیه ضمن انتقاد از این سیاست‌ها خواهان برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد و نمایندهٔ‌ دولت روسیه در شورای امنیت حمله به یمن را “تجاوز نظامی دیگری از سوی غرب در خاورمیانه” توصیف کرد و گفت: “اقدامات ائتلاف آمریکا نقض منشور ملل متحد است”. سخنگوی وزارت امور خارجه دولت چین نیز با بیان اینکه چین نگران تشدید تنش‌ها در دریای سرخ است، گفت ما از طرف‌های مربوطه می‌خواهیم برای جلوگیری از گسترش درگیری، آرامش خود را حفظ کرده و خویشتن‌داری کنند.

حمله‌های هوایی و موشکی امپریالیسم آمریکا و متحدانش به یمن، کشوری که در سال‌های اخیر در جنگ داخلی‌ای مخرب و هجوم‌های ضد انسانی عربستان سعودی و متحدانش همراه با حمایت دولت‌های آمریکا و انگلیس درگیر بوده است و طی آن ده‌ها هزار غیرنظامی ازجمله کودکان کشته شده‌اند، در معرض دُور تازه‌ای از  سیاست‌های خطرناک و برتری‌طلبانهٔ‌ امپریالیسم جهانی در منطقه است.

حزب توده ایران  ادامه و وسعت گیری سیاست های مداخله جویانه و جنگ افروزانه کشورهای امپریالیستی و متحدان ارتجاعی آن ها در خاورمیانه را محکوم می کند. حزب تودهٔ ایران بار دیگر نسبت به بالا گرفتن تنش‌ها و خطر گسترش درگیری‌های نظامی در منطقه هشدار می‌دهد! کشانده شدن ایران، لبنان، سوریه، و یمن به درگیری نظامی برای منطقه و مردم این کشورها فاجعه‌ای بزرگ خواهد بود که باید به‌شدت از آن پرهیز کرد. دولت نژادپرست و جنایت‌کار اسرائیل و همراهان و همکاران امپریالیستی‌اش خواهان ادامه و گسترش جنگ در منطقه در راستای سیاست تحمیل بی‌چون‌وچرای هژمونی‌شان در خاورمیانه هستند. با هوشیاری با این توطئه‌ها باید مقابله کرد!

حزب تودهٔ ایران

۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۲

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا