اعلامیه هامسایل حقوق بشرمسایل سیاسی روز

اطلاعیهٔ حزب تودهٔ ایران: با گسترش اعتراض‌های ملی و بین‌المللی، ماشین سرکوب و جنایت حکومت جمهوری اسلامی را متوقف کنیم!

هم‌میهنان گرامی

در هفته‌های اخیر بار دیگر دستگاه جنایتکار قوهٔ قضائیه رژیم ولایت فقیه جان جوانان و مبارزان راهِ آزادی میهن ما را هدف قرار داده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، “محمد قبادلو”، ۲۳ ساله، جوانی که در جریان اعتراض‌های جنبش “زن، زندگی، آزادی” دستگیر شده بود و “فرهاد سلیمی”، روحانی‌ای کُرد اهل سنت و زندانی عقیدتی که به‌اتهام “محاربه” ۱۴ سال به‌همین اتهام زندان کشیده ‌بود، روز سه شنبه ۳ بهمن‌ماه، بدون اطلاع خانواده‌های‌شان، به دار آویخته و اعدام شدند.

همچنین در روزهای اخیر گزارش‌ها حاکی است که خانواده‌های چهار زندانی سیاسی کُرد محکوم به‌اعدام به‌نام‌های “پژمان فاتحی”، “محسن مظلوم”، “محمد فرامرزی”، و “وفا آذربار” برای ملاقات با فرزندان‌شان به زندان اوین فراخوانده شده‌اند. این خانواده‌های این چهار زندانی سیاسی کُرد  ابراز نگرانی کرده‌اند که چنین ملاقاتی ممکن است آخرین ملاقات این چهار زندانی سیاسی کُرد باشد. جمعی از زندانیان سیاسی زندان قزل‌حصارِ کرج در اطلاعیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از “حضور غیرمترقبه برخی مقامات قضائی در این زندان در ظهر روز دوشنبه دوم بهمن‌ماه”، نسبت به وقوع مجدد و چندمین‌بارهٔ فاجعهٔ انسانی‌ای دیگر در این زندان هشدار داده و “توقف ماشین سرکوب و اعدام، و جلوگیری از نقض حق زندگی این عزیزان و دیگر زندانیان محکوم به اعدام… ” را خواهان شدند. در اطلاعیهٔ زندانیان قزل‌حصار همچنین آمده است: “روزگاری می‌خواندیم و می‌شنیدیم که فقط در روزهای جمعه ٬خون جای بارون می‌چکد… ٬ از دههٔ شصت [۱۳۶۰] اغلب روزها و اکنون تمام روزهای هفته است که از پیکر این سرزمین و مردمش خون می‌چکد. تمام سحرگاهان، همهٔ بامدادان، و هر بانگ نماز را به‌خون آغشته و رنگین کرده‌اند و ما که در زندان قزل‌حصار در مرکز این کشتار و قتل‌عام سراسری قرار داریم، همه‌روزه (و عموماً) روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با اعدامِ هم‌سلولی‌ها و همبندی‌های‌مان روز را آغاز می‌کنیم. پیوسته خبر جگرسوز آخرین ملاقاتِ داده‌شده به یکی از همبندیان و یا هم‌سلولی‌های‌مان را می‌شنویم و به‌دنبال آن و با طلوع صبح صدای آمبولانس و حمل پیکرِ پاک و بی‌جان عزیزان‌مان برای تحویل به خانواده‌های‌شان.”

این موج جدید و مکرر جنایت‌ها با اعتراض گستردهٔ مردم و نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور رو به‌رو شده است. روز سه‌شنبه، ۳ بهمن‌ماه، نرگس محمدی با انتشار بیانیه‌ای اعلام‌کرد “زنان زندانی سیاسی- عقیدتی اوین در اعتراض به اعدام‌های اخیر و برای ٬توقف اعدام٬، روز پنج‌شنبه ۵ بهمن‌ماه در اعتصاب غذای عمومی خواهند بود.” بر اساس همین گزارش‌ها، بعد از آنکه ۶۱ زندانی در بندِ زنان اوین اعلام‌کردند که روز پنج‌شنبه ۵ بهمن‌ماه “علیه اعدام” دست به‌اعتصاب‌غذا خواهند زد، “زینب جلالیان” از زندان یزد، “توماج صالحی” از اوین، عده‌ای از زندانیان سابق، شماری از خانواده‌های زندانیان، و بسیاری از شهروندان معترض، اعلام‌کردند که به این اعتصاب‌غذا می‌پیوندند.

حزب تودهٔ ایران ضمن ابراز هم‌بستگی با خانواده‌های داغدار اعدام‌شدگان، در کنارِ همهٔ نیروهای ملی و آزادی‌خواه کشور، ادامهٔ جنایت‌های حکومت جمهوری اسلامی را به‌شدت محکوم می‌کند. با گسترش اعتراض‌های سراسری ملی و بین‌المللی، باید تلاش کرد ماشین سرکوب و جنایت رژیم ولایت فقیه متوقف گردد.

 

حزب تودهٔ ایران

۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا