مسایل سیاسی روز

درود آتشین به: کارگران مبارزِ گروه ملی فولاد اهواز

مبارزه گستردۀ کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای اجرای طرح طبقه‌بندیِ مشاغل

شعار کارگران در مرکز شهر و با حمایت مردمی: عدالتی ندیدیم، ما دیگه رأی نمی‌دیم!

 

حتا مطابق قانون کار رژیم ضدکارگری و غارتگر ولایی، بنگاه‌ها با ۵۰ کارگر شاغل، به‌اجرای طرح “طبقه‌بندیِ مشاغل” موظف هستند. کارگران کارخانه گروه ملی فولاد اهواز، با ۳ هزار کارگر شاغل، در مبارزات سالیان اخیرش پس از خصوصی‌سازی شرکت در سال ۱۳۸۸، به‌خصوص در خلال ۸ سال اخیر، خواستار اجرای این طرح بوده‌اند که اجرا نشده است. بنابراین، نه‌فقط قانون باید اجرا شود، بلکه کارفرما هم جریمهٔ دیرکرد عمل نکردن به قانون را باید بپردازد. در یکی از اعتصاب‌ها و اعتراض‌های اخیر کارگران به اجرا نشدن طرح “طبقه‌بندیِ مشاغل” و بسته شدن کارت ۲۱ نفر از کارگران و ممنوع‌الورود کردن آنان از ورود به کارخانه، روز ۲ دی‌ماه ۱۴۰۲، مدیرعامل گروه ملی فولاد، علی محمدی، گفت: “[ما] عدد ۱۰ درصد [اجرای ۱۰ درصدِ طرح “طبقه‌بندیِ مشاغل”] را پیشنهاد دادیم اما کارگران معترض آن ‌را نپذیرفتند و اظهار کردند که متناسب‌سازی باید در حدی اجرا شود که حقوق کارگران به متوسطِ دریافتیِ گروه فولاد اکسین و گروه فولاد خوزستان و جز این‌ها، برسد و برای این امر باید ۷۰ درصد به حقوق متوسط کارکنان اضافه شود.” در ادامه یافتن اعتصاب کارگران، کارت ورودی ۱۷ کارگر دیگر بسته شد و ۳۸ نفر از کارگران به‌دلیل اعتراض به اجرا نشدن طرح “طبقه‌بندیِ مشاغل” ممنوع‌الورود به کارخانه شدند. در دومین روز اعتصاب در ۳ دی‌ماه ۱۴۰۲، مزدوران رژیم در قالب یگان ویژه در محل اعتصاب و تجمع کارگران مستقر شدند.

در توافقی که اخیراً با کارگران شده بود، کارگران وعدۀ اجرای طرح “طبقه‌بندیِ مشاغل” و انعکاس افزایش حقوق در حقوق دی‌ماه خود را دریافت کرده بودند. به‌علت عمل نشدن به وعدهٔ مدیریت، روز ۴ بهمن‌ماه کارگران دست از کار کشیدند و دُور جدید اعتصاب و اعتراض‌شان را آغاز کردند. جالب این‌جاست که اگر مدیرعامل فولاد در دُور قبلی اعتراض‌ها پیشنهاد اجرای ۱۰ درصد از طرح “طبقه‌بندیِ مشاغل” را داده بود، این‌بار اجرای ۵ درصد از طرح را پیشنهاد کرده است. در سال‌های اخیر زحمتکشان عمدتاً تجمع‌ها و اعتراض‌های‌شان را مقابل استانداری و فرمانداری‌ها و نهاد غارتگر اصلی برگزار می‌کنند. روز ۷ بهمن‌ماه کارگران “گروه ملی صنعتی ایران” تجمع اعتراضی‌شان را مقابل استانداری خوزستان برگزار کردند. روز ششم اعتصاب در ۸ بهمن‌ماه، کارگران گروه ملی فولاد اهواز در نمایشی باشکوه تجمع اعتراضی‌شان را مقابل استانداری خوزستان در اهواز آغاز کردند و بعد با راه‌پیمایی از محل تجمع در مقابل استانداری به سمت فرمانداری اهواز و سپس به سمت ساختمان مرکزی بانک ملی استان و خیابان‌های مرکزی شهر پیش رفتند و با سردادن این شعارهای: “ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد، می‌جنگیم می‌جنگیم”، “ما را محک نزنید ما فولاد گداخته‌ایم” که از جمله شعارهای کارگران در حین راه‌پیمایی بود. کارگران بازگشت به کار کارگران اخراج شده قبلی، اجرای کامل و فوری طرح طبقه‌بندیِ مشاغل، همسان‌سازی دستمزدها برابر دریافتی کارگران شرکت‌های فولادی همجوار، برکناریِ مدیرعامل فاسد، خلع مالکیت از بانک ملی، و بازگشت شرکت به دولت، و مشارکت کارگران در امر مدیریت شرکتی که متعلق به خود کارگران است را خواهان هستند.  در نزدیک به چهار دههٔ اخیر و بر اساس تعلیمات غارتگر ارشد ولی خامنه‌ای و دیگر رهبران رژیم، کارگزاران رژیم ولایی در مجلس و دولت‌های مختلفش، سیاست غارت اموال ملی، تعرض به امنیت شغلی زحمتکشان، محروم کردن آنان از معیشت بسیار حداقلی، و تجاوز به حقوق انسانی آنان به‌اسم اجرای “عدالت” را پیش برده‌ و به آن ادامه داده‌اند. در تظاهرات گستردهٔ کارگران گروه ملی فولاد اهواز در مرکز شهر اهواز و با حمایت مردمی کارگران شعار می‌دادند: “عدالتی ندیدیم، ما دیگه رأی نمی‌دیم!»

حزب تودۀ ایران هر نوع تجاوز به حقوق کارگران گروه ملی فولاد اهواز و سرکوب آنان را محکوم می‌کند و قاطعانه از خواست‌های به‌حق کارگران دفاع می‌کند!

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۲۰۰، ۹ بهمن  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا