به سوی آینده

گرنیکا

ترجمهٔ س. ا. سپیده

 

گرنیکا (به‌اسپانیایی: Guernica اثر پابلو پیکاسو، نقاش، طراحِ صحنه، شاعر، پیکرتراش، و سرامیک‌کار اسپانیایی، یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین هنرمندان سدهٔ بیستم میلادی است.

 

پیکاسو  این اثر را  تحت تأثیر جنگ داخلی اسپانیا خلق کرد. پیکاسو پس از مشاهدهٔ ویرانی‌های گستردهٔ ناشی از درگیری‌های شدید جنگ در شهر “بارسلون” و در واکنش به بمباران شهر “گرنیکا”- واقع در ایالت “باسک”- از سوی هواپیماهای آلمانی به‌فرمان ژنرال فرانکو در هنگامهٔ این جنگ آفرید. تابلو نقاشی گرنیکا هیچ واقعهٔ  خاصی از جنگ  را نشان نمی‌دهد، بلکه تمامی زشتی‌ها، فجایع، و رنج‌های مردم در اثر جنگ داخلی اسپانیا را یکجا به‌نمایش می‌گذارد.

این نقاشی با ابعاد ۳۴۹×۷۷۶ سانتی‌متر، بزرگ‌ترین تابلو نقاشی پیکاسو به‌لحاظ اندازه و از بسیاری جهات پرآوازه‌ترین اثر اوست. این اثر که برای اولین بار در نمایشگاه جهانی پاریس در غرفهٔ اسپانیا در سال ۱۹۳۷ / ۱۳۱۶ به‌نمایش درآمد اکنون در موزهٔ       “Reina Sofia” در مادرید، پایتخت اسپانیا، نگهداری می‌شود.

پابلو روئیز پیکاسو در ۲۵ اکتبر سال ۱۸۸۱میلادی/ ۳ آبان‌ماه ۱۲۶۰ در شهر مالاگا واقع در ایالت اندولوسیا در اسپانیا به‌دنیا آمد. زنده ماندن پیکاسو هنگام تولد، تصادفی و از اقبال بلند او بود. گفته می‌شود هنگام تولد، مامایی که برای وضع‌حمل به بالین مادر آمده بود تصور می‌کرد نوزاد مرده به‌دنیا آمده است و به‌همین دلیل تمام توجه‌اش را معطوف به مادر کرده بود.

این عموی پیکاسو و دکتر دون سالوادور بودند که با دمیدن دود سیگار در سوراخ‌های بینی نوزاد تازه متولد شده، باعث به‌کار افتادن شُش‌ها و گریه و درنتیجه زنده ماندن پیکاسوی نوزاد شده بودند. پیکاسو از پدرش که معلم نقاشی بود اصول اولیهٔ نقاشی چون پرتره، رنگ‌وروغن، و جزاین‌ها، را آموخت. از همان اَوان کودکی، نشانه‌های استعداد و نبوغ در نقاشی در او کاملاً مشهود بود.

اثر روبرو را که پیکادور نام دارد، این نابغهٔ نقاشی در سن هشت‌سالگی خلق کرده است. او از ده‌سالگی شروع به‌نوشتن نام دوشیزگی مادرش، یعنی”Picasso” در پای نقاشی‌هایش کرد.

 

پیکاسو به‌همراه جرجس براک (“Georges Braque”) در تقابل با نقاشان مکتب‌های امپرسیونیسم و اکپرسیونیسم، مکتب کوبیسم را بنیان نهادند و سعی کردند به دیدی واقع‌بین‌تر از واقعیت دست یابند.

 

پیکاسو که بیشتر سال‌های عمرش را در فرانسه سپری کرده بود، در ۸ آوریل سال ۱۹۷۳میلادی/ ۱۹ فروردین‌ماه ۱۳۵۲ درسن ۹۱ سالگی در این کشور از دنیا رفت.

 

منبعِ نقل و برگردان:

ویکی‌پدیا به‌زبان سوئدی.

 

***

به نقل از «به سوی آینده» شمارۀ ۶، اسفند ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا