مسایل سیاسی روز

به یاد قهرمانان خاموش خلق: افضلی و یاران

»هر كجا مشتی گره شد، مشت من
زخمی هر تازیانه، پشت من
هر كجا فریاد آزادی منم
من در این فریادها دم می زنم…
«

 

 

با فرا رسیدن ۷ اسفندماه ۱۴۰۲،‌ چهل سال از اعدام جنایتکارانه ده تن از افسران و مبارزان توده ای به دست رژیم ولایت فقیه می گذرد.

در ۷ اسفند ماه رفقا، ناخدا دکتر بهرام افضلی، فرمانده نیروی دریایی و فاتح نبردهای دریایی خلیج فارس، در دوران اشغال خوزستان، در جریان جنگ ایران و عراق، سرهنگ بیژن کبیری، فرمانده نیروهای هوابرد و فاتح عملیات شکستن محاصره آبادان، سرهنگ هوشنگ عطاریان، قهرمان مرحله نخست جنگ و فاتح عملیات غرب کشور و مشاور وزیر دفاع، سرهنگ حسن آذرفر، استاد دانشکده افسری و معاون پرسنلی نیروی زمینی، از برجسته ترین، و مجرب ترین افسران وقت ارتش، شاهرخ جهانگیری عضو مشاور کمیته مرکزی حزب و از مسئولان سازمان نوید، ابوالفضل بهرامی نژاد پژوهشگر توانا، محمد بهرامی نژاد از کادرهای حزب، فرزاد جهاد قهرمان مقاومت درکمیته مشترک، رضا خاضعی از کادرهای با سابقه و خسرو لطفی از کادرهای ورزیده حزب جان و هستی سوزان خود را نثار مبارزه در راه خوشبختی انسان ساختند.

رفیق قهرمان افضلی در بیدادگاه رژيم ولایت فقیه در پاسخ به ترهات ریشهری جنایتکار دربارۀ جاسوس بودن افسران توده ای از جمله گفت: ”در رژیم گذشته با پوست و گوشت و استخوان خودم فساد، ظلم و محرومیت را در جامعه ایران احساس کرده بودم. برای خودم چنین تحلیل می‌کردم که برای فائق آمدن بر مشکلات و برای اینکه جامعه به طرف یک تعادل، به طرف یک قسط پیش برود، لزوم یک حزب چپ … که انگیزه‌های خدمت اجتماعی یکسان برای افراد جامعه را داشته باشد، برای مملکت ما ضروری است، تا با مطرح کردن شعارهای مردمی و با اعلام نقطه ضعف‌ها، با ارائه راه حل‌ها، خدماتی را بتواند به جامعه انجام دهد.“

”ارتباط با بیگانه“، ”جاسوسی“ و جز اینها، اتهاماتی بوده و هست که رژیم ولایت فقیه به تقلید از رژیم شاهنشاهی، پوشش تبلیغاتی جنایات خود قرار داده است، تهمت و افترایی که کماکان بر ضد دگراندایشان و مخالفین بکار گرفته می شود.

هدف رژیم جنایتکار ولایت فقیه از برگزاری دادگاه های نمایشی برای افضلی و یاران، همچون شوهای مشمئزه کننده تلویزیونی قربانیان شکنجه، نه محکوم کردن صرف افراد بلکه محکوم کردن تاریخ حزبی رزمنده، حزب کارگران و زحمتکشان ایران بود که افضلی و یاران تا آخرین لحظه به آن پایبند ماندند.

نام رفقای ناخدا افضلی و یاران او آذین بند درفش مبارزه مردم ایران برضد استبداد، ارتجاع و امپریالیسم برای عدالت اجتماعی، آزادی، استقلال صلح و طرد رژیم ولایت فقیه است. حزب ما به داشتن چنین فرزندان فداکار، فروتن و ایثارگری به خود می بالد! یاد آنان جاودانه و راهشان پر رهرو  باد!

 

آه مادر! پی گورم مگرد
نقش خون دارد نشان گور من
آن شقایق رسته در دامان دشت
گوش كن تا با تو گوید سرگذشت

هر كجا مشتی گره شد، مشت من
زخمی هر تازیانه، پشت من
هر كجا فریاد آزادی منم
من در این فریادها دم می زنم

عاشقان در خون خود غلتیده اند
زندگی را زندگی بخشیده اند
زندگی زیباست ای زیبا پسند
زنده اندیشان به زیبائی رسند
آنچنان زیباست این بی بازگشت
كز برایش می توان از جان گذشت

ه. ا. سایه

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۲۰۲، ۷ اسفند  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا