اعلامیه هامسایل سیاسی روز

حزب توده ایران: ماشین کشتار و نابودسازی اسرائیل را باید متوقف کرد

در حالی که کشتار فلسطینیان در سراسر باریکهٔ غزه همچنان ادامه دارد، اسرائیل اکنون فشار را بر منطقهٔ رفح در جنوب این باریکه متمرکز کرده است. پس از بمباران مناطق شمالی و مرکزی نوار غزه که به کشته شدن حدود ۳۰هزار نفر منجر شده است، و رانده شدن صدها هزار خانواده از خانه و کاشانه‌شان به مناطق جنوبی‌تر، در حال حاضر بیشتر از یک میلیون و ۳۰۰هزار آواره فلسطینی به منطقهٔ رفح در مرز مصر پناه آورده‌اند. به گزارش شماری از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی، وضع مردم در این منطقه، و به‌ویژه وضع زندگی پناهندگان، اسف‌بار است.

در حالی که مذاکره برای آتش‌بس بلندمدت هنوز بی‌سرانجام مانده است، نیروهای دولتی اسرائیل همچنان در راه رسیدن مواد غذایی و دارویی و آب و دیگر نیازهای ضروری ساکنان نوار غزه کارشکنی می‌کنند. کار به جایی رسید که برخی از نهادهای بین‌المللی و دولتی از چند کشور جهان، از جمله هلند و اردن و آمریکا، بسته‌های غذایی از هواپیما برای ساکنان نوار غزه پرتاب کردند. شنیع بودن این به‌اصطلاح کمک‌های بشردوستانه در اینجاست که از یک سو ارسال سلاح به اسرائیل ادامه دارد و هیچ فشاری به اسرائیل آورده نمی‌شود که مرزها را برای ارسال نیازهای حیاتی باز کند و از سوی دیگر وعده‌های غذایی از آسمان برای فلسطینیان انداخته می‌شود. حتی در یک مورد این کمک‌ها به‌علت باز نشدن چتر به کشته و زخمی شدن فلسطینیان منجر شد. به‌علاوه، این کمک‌ها در مقابل آنچه مردم زیر بمباران فلسطین نیاز دارند بسیار ناچیز است و بیشتر جنبهٔ تبلیغاتی دارد. در تحولی دیگر، به گزارش خبرگزاری‌ها، اسرائیل حتی صدور ویزای جدید برای کارمندان خارجی سازمان‌های بین‌المللی غیردولتی و نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی را متوقف کرده است تا بیش از پیش قدرتش را به رخ بکشد و عزمش را برای نابودی فلسطینی‌ها نشان دهد.

فاجعهٔ‌ نسل‌کشی فلسطینیان به صورت‌های گوناگون در نوار غزه در جریان است و دولت راست‌ افراطی اسرائیل بی‌ترس از مجازات بین‌المللی به جنایت‌هایش ادامه می‌دهد. این در حالی است که حتی دولت آمریکا، نزدیک‌ترین متحد و حامی اصلی دولت اسرائیل، حمله به رفح را «خط قرمز» اعلام کرده است. به‌گزارش یورونیوز، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در مصاحبه‌ای با شبکهٔ تلویزیونی آمریکایی ان‌بی‌سی در شامگاه شنبه ۹ مارس (۱۹ اسفند) در خصوص «خط قرمزی» به نام رفح در حمله‌های اسرائیل به فلسطینیان گفت: «بله، این خط قرمز است.»

روشن است که دولت آمریکا، که همراه با متحدان اروپایی‌اش جزو بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان مالی و نظامی اسرائیل است، برای مهار کردن جنایت‌های اسرائیل کافی است حمایت‌هایش را قطع کند تا چرخ کشتار متوقف شود. اما دولت‌های امپریالیستی در همهٔ دهه‌های موجودیت اسرائیل نشان داده‌اند که حامی بی‌بروبرگرد این پایگاه نظامی‌شان در منطقه‌اند. بایدن در همان مصاحبه تأکید کرد که دولت آمریکا همواره در کنار اسرائیل خواهد بود و افزود که «خط قرمزی» وجود ندارد که دولت آمریکا به‌علت آن بخواهد ارسال سلاح به اسرائیل را متوقف کند. بایدن همچنین تأکید کرد که اسرائیل را «هرگز کنار نخواهد گذاشت و دفاع از اسرائیل همچنان امری حیاتی است.» اینجاست که همدستی قدرت‌های امپریالیستی با اسرائیل و شریک جرم بودن آنها روشن می‌شود.

در کرانهٔ باختری نیز نه‌فقط کشتارهای پراکندهٔ ساکنان فلسطینی به‌دست شهرک‌نشینان و نیروهای شبه‌نظامی اسرائیل ادامه دارد، شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در این منطقهٔ اشغال‌شده نیز همچنان ادامه دارد. همهٔ اینها نشان از تلاش بی‌وقفهٔ اسرائیل برای سلطهٔ تمام‌عیار بر هر دو منطقهٔ اشغال‌شدهٔ کرانهٔ باختری و نوار غزه و الحاق این دو منطقه به سرزمین‌های کشور اسرائیل است. به‌رغم تلاش‌های گستردهٔ مردمی در سراسر جهان در اعتراض به گسترش‌طلبی و سلطه‌جویی بی‌رحمانهٔ رژیم آپارتاید و کشتارهای بی‌مجازات اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی، یورش بی‌محابای اسرائیل زیر نظارت قدرت‌های امپریالیستی ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در اظهاراتی در تل آویو در روز پنجشنبه ۱۷ اسفند از تداوم عملیات ارتش اسرائیل در کل نوار غزه خبر داد و افزود: «این عملیات به رفح، آخرین پایگاه حماس، نیز گسترش خواهد یافت.» پیش از این نیز نتانیاهو اعلام کرده بود که هدف نهایی یورش اسرائیل «نابودی کامل حماس» است. با همین ادعا است که تا کنون بیشتر از ۳۰هزار فلسطینی کشته شده‌اند که اکثریت آنها غیرنظامیان زن و کودک‌اند. این در حالی است که بنا به اعلام ارتش اسرائیل در روز ۱۶ اسفند، در عملیات ارتش اسرائیل در نوار غزه «پنج نفر [عضو حماس] که در حمله ۷ اکتبر شرکت داشتند کشته شدند.» اوضاع کنونی در سرزمین‌های فلسطینی و به‌ویژه در باریکهٔ غزه باعث نگرانی گستردهٔ صلح‌دوستان جهان شده است. امروزه در سرزمین‌های فلسطینی شاهد توسعه‌طلبی و کشتارهایی از نوع عملیات نازی‌های آلمان در اروپا در جنگ جهانی دوم هستیم. رژیم اسرائیل امروزه همان کاری را با فلسطینی‌ها می‌کند که نازی‌ها در جنگ جهانی دوم با یهودیان کردند. رژیم اسرائیل با سوءاستفاده از هولوکاست فجیع در جنگ جهانی دوم اکنون خودش، به اتکای پشتیبانان امپریالیستی‌اش، مرتکب همان فاجعه می‌شود. جان همهٔ انسان‌ها اهمیت دارد و جلوی این نسل‌کشی را باید هرچه زودتر گرفت. به لفاظی‌های سران قدرت‌های امپریالیستی اعتمادی نیست و فقط با فشارهای مردمی می‌توان امید داشت که کشتارها متوقف شود، صلح برقرار شود، و فلسطینی‌ها بتوانند فارغ از تبعیض و سرکوب از زندگی شایستهٔ انسان قرن بیست‌ و یکم برخوردار شوند.

حزب تودهٔ ایران خواستار برقراری آتش‌بس، پایان دادن به کشتارهای بی‌رحمانهٔ اسرائیل، آزادی همهٔ گروگان‌ها و زندانیان اسرائیل و فلسطینی، تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، و بازگشت پناهندگان فلسطینی به سرزمین‌های مادری‌شان است. به‌علاوه، باید از گسترش جنگ در منطقه و احتمالاً ایران و همسایگان ایران نیز جلوگیری کرد.  فوری‌ترین گام در این مسیر متوقف کردن کشتار مردم فلسطین در نوار غزه و کرانه غربی و حمایت همه‌جانبه از ابتکارهای نیروهای مدافع صلح در جهان است.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ  ۱۲۰۳، ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا