مسایل سیاسی روز

جشن روز جهانی زن در لندن

مراسم بزرگداشت روز جهانی زن در روز ۱۷ اسفند با شرکت نمایندگان ۱۰ سازمان دموکراتیک زنان ترقی‌خواه و حزب‌های کمونیست از ۹ کشور جهان در لندن برگزار شد. این مراسم در دو دههٔ اخیر با سازمان‌دهی مشترک رفقای زن کشورهای متعدد و شرکت فعال نمایندهٔ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران و با حمایت کمیتهٔ هماهنگ‌کنندهٔ فعالیت‌های مشترک حزب‌های کمونیست در بریتانیا هر سال برگزار شده است.

روز شنبه ۱۷ اسفند امسال به ابتکار کمیتهٔ هماهنگی حزب‌های کمونیست در بریتانیا برنامهٔ موفقی به‌مناسبت روز جهانی زن برگزار شد. “مجمع ملی زنان بریتانیا”، “، “تشکیلات دموکراتیک زنان ایران”، “زنان ترقی‌خواه قبرس”، “اتحادیهٔ [لیگِ] زنان عراق”، ” کمسیون زنان حزب مردم فلسطین”، “کمیسیون زنان حزب کمونیست بریتانیا”، “زنان کمونیست یونان”، “سازمان زنان کمونیست سودان”، “سازمان زنان ترقی‌خواه بنگلادش در بریتانیا” و ”زنان کمونیست اسپانیا“ در برنامهٔ امسال شرکت داشتند. مانند سال‌های پیش، مراسم امسال نیز با شرکت شمار زیادی از علاقه‌مندان از کشورهای گوناگون برگزار شد. با توجه به اوضاع غزه و خطر گسترش جنگ در منطقه، موضوع محوری مراسم امسال «زنان و مبارزه برای صلح» انتخاب شده بود.

همچون سال‌های گذشته، امسال نیز “تشکیلات دموکراتیک زنان ایران” و “مجمع ملی زنان بریتانیا” در برگزاری موفق این رویداد بین‌المللی نقش پررنگی داشتند. برنامهٔ امسال شامل سخنرانی‌های نمایندگان سازمان‌های شرکت‌کننده در دو بخش، برنامه‌های هنری- از جمله موسیقی کلاسیک و سنّتی با اجرای هنرمندان ایرانی و عرب و بنگلادش- و پذیرایی از حاضران با غذاها و کیک‌های سنّتی و ملی کشورهای گوناگون، از جمله غذاهای سنّتی ایرانی، قبرسی، عراقی، بنگلادشی، ارمنی، و اسپانیایی بود. برنامه با سخنان رفیق “لیز پین”،‌ رئیس کنونی “مجمع ملی زنان بریتانیا” آغاز شد. رفیق لیز پین در سخنرانی‌اش ضمن خوشامدگویی به حاضران و ابراز خوشحالی از استقبال سازمان‌های ترقی‌خواه زنان از مراسم امسال، دربارهٔ فلسفهٔ سازمان‌دهی مراسم روز جهانی زن در لندن و مضمون اصلی این رویداد توضیح‌هایی داد. او اشاره کرد که این رویداد در سال‌های اخیر جای ویژه‌ای در تقویم برنامه‌های اصلی روز جهانی زن در بریتانیا پیدا کرده است.

سپس مجری برنامه از سارا، رفیق جوان هنرمند ایرانی، دعوت کرد که نخستین قطعهٔ موسیقی را برای حاضران اجرا کند. پس از اجرای این قطعهٔ زیبا، که مورد استقبال و تحسین شرکت‌کنندگان قرار گرفت، خانم برنادت کیونی، عضو هیئت اجرایی “مجمع ملی زنان بریتانیا”، در سخنان کوتاهی به‌نمایندگی از رهبری این سازمان روز جهانی زن را شادباش گفت.

نخستین سخنران رسمی مراسم امسال رفیق نوال موسی، نمایندهٔ حزب مردم فلسطین در بریتانیا، بود که دربارهٔ جنگ نابرابری سخن گفت که در غزه به مردم فلسطین تحمیل شده است. طی سخنرانی این رفیق و در پایان آن، شرکت‌کنندگان دو بار به‌پا خاستند و با کف زدن‌های ممتد رفیق نوال را تشویق و به این صورت حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کردند.

در ادامهٔ مراسم، نمایندگان سازمان‌های زنان مبارز از بنگلادش، قبرس، یونان، و ایران سخنرانی کردند. پس از این سخنرانی‌ها، سارا قطعهٔ زیبای دیگری با پیانو نواخت که مورد تشویق حاضران قرار گرفت. سپس دور دوم سخنرانی‌ها با سخنرانی رفیق آمنه یوسف، نمایندهٔ زنان کمونیست سودان، آغاز شد. او دربارهٔ اوضاع سودان پس از کودتای آبان ۱۴۰۰و وقوع جنگ داخلی در آن کشور سخن گفت که بین ارتش سودان طرفدار توقف انقلاب و شبه‌نظامیانی در جریان است که تا پیش از کودتا با ارتش همکاری داشتند. رفیق آمنه تأکید کرد که سودان، کشوری که رهبران نظامی‌اش قبلاً انقلاب دموکراتیک توده‌ای را از مسیر خارج کرده بودند، اکنون درگیر جنگی بین نظامیان و شبه‌نظامیان نیروهای پشتیبانی سریع است. علاوه بر خون‌ریزی‌های دهشتناک، هر دو طرف به ارتکاب دیگر جنایت‌های جنگی مانند تجاوز جنسی و سوءاستفاده از زنان متهم‌اند. شرکت‌کنندگان در مراسم ضمن به‌پا خاستن و تشویق ممتد رفیق سخنران و دیگران رفقای سودانی حاضر، حمایت خود را از مبارزهٔ این رفقا برای برقراری صلح در سودان ابراز کردند.

در ادامه، نمایندگان سازمان‌های زنان شرکت‌کننده از عراق و اسپانیا و بریتانیا دربارهٔ زندگی و مبارزهٔ زنان در این کشورها و تجربه‌های بسیار آموزندهٔ آنها سخن گفتند. برنامه‌های فرهنگی پایان‌بخش مراسم امسال بود. در ابتدای این بخش، یک هنرمند ترقی‌خواه عراقی ساکن لندن با نوای عود قطعه‌هایی اجرا کرد. سپس کودکان بنگالی و گروه همخوانی انجمن کارگران بنگالی در بریتانیا با موسیقی و رقص و آواز زیبایی برای شرکت‌کنندگان هنرنمایی کردند. مراسم امسال بزرگداشت روز جهانی زن با اجرای یک قطعه موسیقی کلاسیک با هنرنمایی سارا، هنرمند ایرانی مهمان، و سپس پذیرایی از حاضران با غذاها و شیرینی‌های متنوع از کشورهای جهان پایان یافت.

 

دکمه بازگشت به بالا