کارگران و زحمتکشان

خواست ماهیگیران: بهبود معیشت، بیمه، و تضمین امنیتِ شغلی است

سال نو فرارسید، اما معیشت هزاران ماهیگیر زحمتکش در شمال و جنوب کشور همچون سالیان گذشته نه‌تنها بهبود نیافته بلکه وخیم‌تر نیز شده‌ است. معیشت و امنیت شغلی ماهیگیران مانند دیگر کارگران و زحمتکشان رشته‌های صنعتی و خدماتی، با اجرای سیاست‌های نولیبرالی در رژیم ولایت ‌فقیه بیش از گذشته به‌مخاطره افتاده ‌است.  ماهیگیران ۴ شهرستان چابهار، کُنارک، دشتیاری، و زرآباد همواره مشکلاتی فراوان دارند، از مباحث بیمه‌ای و نبودِ امنیت شغلی گرفته تا صادر نشدن مجوز برای شناورهای‌شان. حدود ۲۸۵ لنج ماهیگیری در شهرستان‌های ساحلی سیستان و بلوچستان ساخته شده که هر لنج زمینه ایجاد اشتغال را برای ۲۵ نفر فراهم می‌کند. این شناورها به‌دلیل‌ صادر نشدن مجوز فعالیت از درگاه ملی مجوز‌ها از سوی شیلات برای آن‌ها، در اسکله‌ها بلاتکلیف مانده‌اند. در بین سی‌ویک استان کشور، سیستان و بلوچستان بیشترین نرخ بیکاری را داشته است. ماهیگیران این استان بر روی لنج یا قایق‌های بدون بیمه بودن و داشتن مجوز صید کار می‌کنند و درصورت مواجهه با خطر و مفقود شدن در دریا، خانواده یا بازماندگان‌شان از حق دریافت هرگونه مستمری محروم خواهند ماند.

معضل دیگر ماهیگیران آلودگی آب دریا توسط برخی کارخانه‌های شیمیایی است که با برهم زدن اکوسیستم دریا مانع از پرورش ماهی شده‌ است. با این وضعیت کم‌تر ماهیگیری به صید ماهی‌های مختلف موفق می‌شود. به‌این دلیل امرار معاش ماهیگیران با دشواری روبه‌رو شده ‌است. در شمال کشور ماهیگیران استان گیلان در اعتراض به مشکلات و سختی‌هایی که با آن‌ها مواجه هستند می‌گویند بالا بودن حق بیمه، قرار نگرفتن شغل ماهیگیری در لیست مشاغل سخت و زیان‌آور، و افزایش سن بازنشستگی ازجمله مشکلاتی است که با آن روبه‌رو هستند. ماهیگیری در دریای خزر هرساله از ابتدای پاییز آغاز می‌شود. درسال ۱۴۰۲ صید با سیلی بزرگ در استان مازندران هم‌زمان شد. ماهیگیران هر روز به دریا می‌روند و تورهای‌شان به‌جای ماهی با حجم زیادی از چوب‌هایی پر می‌شوند که سیلاب با خود از جنگل به دریا آورده است. سهم آنان از صید تا پایان پاییز پارسال فقط تورهای پاره و کُنده درختان بود. این ماهیگیران با کاهش درآمد و سقوط قدرت خرید به ‌دره فقر پرتاب شده‌اند.

اکثر ماهیگیران در اثر تغییرات زیست‌محیطی، افزایش تورم، و کاهش درآمد توان پرداخت حق بیمه‌شان را نداشته و از مزایای بیمه که در اصل باید رایگان و فراگیر باشد نمی‌توانند بهره‌مند شوند. این زحمتکشان تا کنون جز شنیدن وعده از طرف مقامات حکومتی برای بیمه ‌کردن ماهیگیران، درعمل شاهد هیچ اقدامی مؤثر و مفید در این مورد نبوده‌اند. وجود دلالان در بازار خریدوفروش محصولات دریایی جزو معضلات مهم ماهیگیران میهن ما شده ‌است. خواست ماهیگیران علاوه بر دریافت حق بیمه، درآمد مناسب، و معیشت شایسته، کوتاه‌ کردن دست دلالان و عرضهٔ مستقیم صید به بازار است.

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۸۳، ۶ فروردین ۱۴۰۳

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا