اعلامیه هامسایل سیاسی روز

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران: بازی با آتش فاجعه‌بارِ امپریالیسم و ارتجاع در خاورمیانه، و خطرهای آن برای مردم منطقه و صلحِ جهانی

براساس گزارش‌های خبرگزاری‌های جهان، حکومت جمهوری اسلامی شب گذشته با پرتاب صدها پهپاد و موشک به سوی اسرائیل مرحله‌ای جدید در تشدید تنش‌های خطرناک منطقه را آغاز کرد. این حملهٔ رژیم ولایت فقیه در پیِ حملۀ جنایتکارانهٔ اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و کشتن شماری از فرماندهان سپاه و مشاوران نظامی ایران در سوریه که می‌تواند با حمله‌های متقابل دولت نژادپرست اسرائیل روبه‌رو گردد وضعیتی بسیار خطرناک و وخیم را در منطقهٔ خاورمیانه رقم می‌زند.

سیاست‌های امپریالیسم جهانی به‌رهبری امپریالیسم آمریکا در منطقه در ماه‌های اخیر ضمن دفاع بی‌چون‌وچرا از سیاست‌های “جنایت علیه بشریت” دولت نتانیاهو که به کشتار سی‌وسه هزار فلسطینی از جمله بیش از یازده هزار کودک منجر شده است بیش‌ازپیش منطقهٔ خاورمیانه را در چنبرۀ خطرهای یک درگیری گستردهٔ نظامی و کشاندن جنگ به خاک ایران قرار داده است. گسترش حضور نظامی آمریکا در منطقه و اعلام خبرِ شرکتِ مستقیمِ ناوگان “آمریکا” و نیروهای هوایی “انگلستان” و “فرانسه” در نابودیِ پهپاد‌های ایرانی نشانگر سیاستی خطرناک است که مشترکاً از سوی امپریالیسم و ارتجاع محلی در منطقه دنبال می‌شود.

شلیک سیصد پهپاد و موشک از سوی جمهوری اسلامی که ساعت‌ها برای رسیدن به اسرائیل در راه باید باشند و این امکان را به نیروهای دفاعی اسرائیل و متحدانش در منطقه می‌دهد تا همهٔ آن‌ها را سرنگون کنند، بی‌شک به‌منزلهٔ حمله‌ای غافلگیرانه برای ضربه زدن جدی‌ای به زیرساختار نظامی اسرائیل نمی‌تواند به‌حساب آید و آن را به‌حساب مانور رژیم  جمهوری اسلامی به‌منظور نشان دادن قدرتش در منطقه خصوصاً برای نشان دادن قدرتش برای متحدانش باید ارزیابی کرد. این حمله موشکی نیز شبیه حملهٔ موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکایی “عین‌الاسد” در استان انبار عراق- بعد از ترور قاسم سلیمانی- است که رژیم ایران قبل از حمله، نیروهای آمریکایی را از آن مطلع کرده بود. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه رژیم ایران، در سفرش به مسقط پایتخت عمان، در این ارتباط پیامی را دربارۀ اقدام تلافی‌جویانهٔ جمهوری اسلامی به دولت آمریکا ارسال داشته بود و از آمریکا خواسته بود که در این مورد دست به اقدامی متقابل نزند.

محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران، اعلام کرد حمله به اسرائیل “به هدف خود رسیده است و عملیات از نظر ما خاتمه یافته است.” باقری به “شبکهٔ خبر” صداوسیمای ایران گفت اگر اسرائیل حمله‌ای به ایران یا مراکز نظامی متعلق به ایران در منطقه انجام بدهد “عملیات بعدی ما بسیار بزرگ‌تر از این انجام خواهد شد.”

“یوآو گالانت”، وزیر دفاع اسرائیل” هم در پیامی ویدیویی گفت: “ما همراه با آمریکا و شرکای دیگرمان، موفق شدیم از خاک کشور اسرائیل دفاع کنیم. خسارت بسیار کمی وارد شد. … کارزار هنوز به‌پایان نرسیده است. ما باید هوشیار باشیم. …”

“آنتونیو گوترش”، دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن محکوم کردن حمله‌های موشکی ایران، خواهان پرهیز دو طرف از تشدید درگیری‌ها شد، درگیری‌هایی که به برخورد نظامی گسترده در منطقه می‌تواند منجر شود.

آنچه ما این روزها در منطقۀ خاورمیانه شاهد آن هستیم بازی خطرناک کشورهای امپریالیستی، دولت جنایتکار و نژادپرست اسرائیل، و حکومت ضدمردمی جمهوری اسلامی در ایران با آتش جنگی گسترده است که عواقب آن برای مردم منطقه و میهن ما می‌تواند فاجعه‌بار باشد. رژیم ولایت فقیه که هرروز بیش‌ازپیش در بحران سیاسی- اقتصادی غوطه‌ور می‌شود و در هفته‌های اخیر و به‌دستور صریح ولی فقیه کارزار سرکوب و تعرض به حقوق زنان، کارگران، و زحمتکشان را تشدید کرده مترصد است با استفاده از شدت یافتن تنش‌ها  در منطقه و تهدیدهای خارجی، کشور را در حالتی فوق‌العاده قرار داده تا فعلاً از مانع‌ها بر سر راه ادامه حیات خود گذر کند. وضعیت دولت نژادپرست نتانیاهو نیز مشابه حکومت ورشکستۀ ایران است. دولتی در بحران عمیق سیاسی- اقتصادی و نخست‌وزیری که از طرف دادگاه‌های اسرائیل برای فساد و دزدی محاکمه شده است و ادامۀ جنگ از جمله راه‌های باقی ماندن در قدرت برای نتانیاهو و متحدان دولت اوست. دولت اسرائیل همچنین مترصد است که از بالا گرفتن تشنج و درگیری برای انحراف افکار عمومی جهان دربارۀ فاجعۀ تکان دهندۀ انسانی که در غزه پدید آورده است و همچنین خاموش کردن صدای رسای جنبش جهانی دفاع از حقوق مردم فلسطین و صلح جهانی بهره جوید. نکتهٔ مهم دیگری هم که توجه به آن اهمیت دارد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در آمریکا و انگلیس در ماه‌های آینده است که درگیری‌های نظامی همواره از سوی نیروهای ارتجاعی و جنگ‌طلب برای فریب افکار عمومی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

با حملهٔ پهپادها و موشک‌های جمهوری اسلامی ایران و امکان حمله‌های تلافی‌جویانهٔ دولت نتانیاهو به ایران، خطر گسترش جنگ و خونریزی بیش‌ازپیش منطقه و میهن ما را تهدید می‌کند. تشدید و گسترش درگیری‌های نظامی در منطقه تنها به‌سود سیاست‌های راهبردی امپریالیسم جهانی به‌منظور تحمیل هژمونی کامل خود بر منطقه است و منافع ملی هیچ‌یک از دو ملت گرفتار در چنبرهٔ حکومت‌هایی مذهبی و  ضدمردمی را تأمین نخواهد کرد. مردم میهن ما همراه با همه نیروهای صلح دوست جهان خواهان پایان یافتن تمامی جنگ های منطقه ای از جمله جنگ در غزه و اوکرائین هستند.

حزب تودۀ ایران معتقد است که در این شرایط بسیار حساس و خطرناک در خاورمیانه تلاش همه نیروهای میهن‌دوست و صلح‌طلب ایران و منطقه باید متوجه پایان دادن به این تنش‌ها، جلوگیری از خطر جنگ، پایان دادن به حمله جنایتکارانهٔ اسرائیل به غزه، به‌رسمیت شناختن حقوق مردم فلسطین، و حرکت به سمت رسیدن به صلحی پایدار باشد.

«نه به جنگ، آری به صلح».

 

حزب تودۀ ایران

۲۶ فروردین ۱۴۰۳

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا