کارگران و زحمتکشان

راهکارهای «ث ژ ت» برای تأمین منافع صنفی- رفاهی کارگران و زحمتکشان فرانسه

دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت”، سوفی بینه، نقشه راه این اتحادیه سراسری را تا پایان تابستان ۲۰۲۴ با حضور رسانه‌ها معرفی کرد. فدراسیون بهداشت “ث ژ ت” به‌طور‌هم‌زمان نمایندگانی از تمام بیمارستان‌های فرانسه گردهم آورد تا مبارزات اجتماعی گسترده‌ای را برنامه‌ریزی کند.

برنامه روشن است، دبیر ملی سندیکای “ث ژ ت” در مصاحبه با رسانه‌ها چنین یادآوری کرد: “در زمستان امسال، درخواست اعتصاب در مورد دستمزدها چند برابر شده است.” در ۱۹ مارس ۲۰۲۴ (۲۹ اسفند ۱۴۰۲) فراخوان یک جنبش متحد سندیکاها برای دفاع از خدمات عمومی، به‌دنبال بسیج درمورد آموزش و پرورش و همچنین در خصوص نرخ برق اعلام شده است. سوفی بینه در ادامه مصاحبه با رسانه‌ها گفت: “کارمندان  بانک و بیمه (LCL)، از جانب مجموع سندیکا‌ها به اعتصاب  فراخوانده می‌شوند. این فراخوان به‌اندازه کافی نادر است که باید بر آن تاکید کرد.  فراخوان‌های اعتصاب به سازمان مترو پاریس (RATP) و راه آهن فرانسه (SNCF) ارسال شده است.”

سازماندهی و بسیج زحمتکشان برای حفظ فشار جنبش اجتماعی، در حالی که طرح قانون کارتا پایان سال درپیش است، در دستور کار قرار دارد. در این راستا “ث ژ ت” ۲۵ پیشنهاد  در کادر مذاکرات بین‌حرفه‌ای برای “پیمان نوین زندگی در کار مطرح می‌کند، از جمله اقدام‌هایی برای جلوگیری از هرگونه تبعیض در استخدام و همچنین کاهش ساعات کار برای افراد بالای ۵۵ سال، با ٬حفظ حقوق٬ و جز این‌ها، ارائه داده ‌است.”

در سال ۲۰۲۴ (۱۴۰۳)، ما مبارزات را علیه اصلاحات قانون بازنشستگی و دیگر مسائل مربوط به حقوق زحمتکشان سازماندهی می‌کنیم

در آغاز سال سوفی بینه دبیر ملی “ث ژ ت” چنین ابراز داشت: “در سال گذشته، بسیج علیه اصلاحات قانون بازنشستگی، فعالیت‌های سندیکائی را به جایگاه واقعی‌اش بازگرداند و صدای رسای کارگران را دیگر بار به خیابان‌ها آورد. اگر ماکرون قانون خود را با نادیده گرفتن پارلمان و تظاهرات خیابانی و افکار عمومی به‌زور تحمیل کرد، اکنون دوره ریاست جمهوری او با یک خطای جدی سیاسی و دموکراتیک آلوده شده است. او برای منحرف کردن افکار عمومی از مسائل اجتماعی از این پس رفتارش به راست افراطی شباهت دارد. روندی که در سطح جهانی مشاهده می‌کنیم که در آن درگیری‌های مسلحانه در حال افزایش است. و “ث ژ ت” مایل است همبستگی خود را با مردمی که در حال حاضر زیر بمباران هستند ابراز کند. بنابراین، سال  ۲۰۲۴ (۱۴۰۳) سال مقاومت در برابر راست افراطی، سلطه و قدرت پول خواهد بود.  در حالی که ثروتمندترین‌ها بیش‌ترین آلودگی را در سطح کره زمین به‌وجود می‌آورند، برای حفظ امتیازات‌شان هرگونه تحول زیست‌محیطی را مسدود می‌کنند. از آنجایی که امسال ٬شورای مقاومت ملی٬ (CNR)* هشتادمین سالگرد  برنامه خود را جشن می‌گیرد، ث ژ ت مردم را تشویق می‌کند برای پاسخ به چالش‌های زیست محیطی و ایجاد جامعه عادلانه‌تر، سازماندهی کنند. چشم‌اندازی که خواهان بسیج با ث ژ ت برای به‌دست آوردن مجدد کنترل بر شرایط کار و زندگی است. در این مورد همگرائی  بین ث ژ ت و  اف اس یو (سندیکای آموزش و پرورش فرانسه ) چشمگیر می‌باشد.  این دو اتحادیه با یک روش و جدول زمانی مشخص برای همکاری با یکدیگر، روندی را آغاز کرده‌اند که تازه آغاز شده و می‌تواند گسترش یابد.”

“ث ژ ت” از کارگران و زحمتکشان می‌خواهد برای افزایش دستمزد اعتصابات را سازمان داده و گسترش دهند

فوریت افزایش حقوق بیش‌ازپیش آشکار می‌شود. کارگران دیگر از کار خود امرار معاش نمی‌کنند و با افزایش قیمت مواد غذایی برای تغذیه مناسب مشکل دارند. درعین‌حال، کشاورزان از کار خود امرار معاش نمی‌کنند، زیرا ثروت توسط شرکت‌های چندملیتی کشاورزی و انبوه‌فروشان تسخیر می‌شود. در مواجهه با این واقعیت، ث ژ ت از فعالان  می‌خواهد تا با کشاورزان ملاقات کنند.

برای مبارزه با تورم، ث ژ ت پیشنهاد می‌کند: الف-  افزایش حداقل دستمزد به ۲۰۰۰ یورو ناخالص (حقوق و برداشت بیمه‌های اجتماعی) در ماه؛  ب- اجرای مقیاس حقوقی نسبت به تورم؛  ج- مشروط کردن کمک  به شرکت‌ها و ثروتمندان؛  چ- آغاز مذاکرات اختصاصی در مورد کار نیمه‌وقت مطابق با تعهدات نخست‌وزیر سابق.

 

سوخت، کالایی مشترک و متعلق به مردم است

با افزایش ۱۰ درصدی بهای برق در فرانسه از ۱ فوریه ۲۰۲۴ (۱۲ بهمن ۱۴۰۲) ث ژ ت یادآوری می‌کند با خروج از بازار انرژی اروپا و بازگشت به تنظیم قیمت برق، خانوارها و مشاغل می‌توانند ۴۰ درصد در صورت‌حساب مخارج برق صرفه‌جویی کنند. بخشی از ۴۰ در صد صرفه‌جوئی به این دلیل است که بیش از نیمی ازمصرف برق در فرانسه با استفاده از انرژی هسته‌ای تأمین می‌شود و نه با انرژی فسیلی که قیمت آن افزایش یافته است. انرژی کالایی مشترک و ضروری است که باید بازار رقابتی اروپا را ترک کند و بار دیگر به خدمتی عمومی برای شهروندان و مشاغل تبدیل شود. ث ژ ت همچنین در مورد مشروط کردن کمک‌های عمومی به شرکت‌ها بر اساس معیارهای اجتماعی و زیست‌محیطی مبارزه می‌کند.

 

سیستم بهداشت و درمان فرانسه در وضعیتی خطرناک قرار دارد

علاوه بر افزایش دستمزدها که موضوعی بسیار فوری است، الگوی سلامت ما نیز در خطر است. طی سال‌ها همه دست‌اندرکاران حوزه سلامت بارها به دولت هشدار داده‌اند که بیمارستان‌های دولتی فرسوده شده‌اند و دیگر ابزاری برای اجرای درست نقش خدمات عمومی‌شان ندارند. وضعیت در بیمارستان‌ها همچنان رو به وخامت است و نا‌رسائی‌های افشا کننده در اورژانس‌ها افزایش می‌یابد که در آن افراد به دلیل ناتوانی در درمان به‌موقع جان خود را از دست می‌دهند. بیمارستان دولتی نیاز به یک برنامه فوری و بلندپروازانه دارد. ، ث ژ ت خواستار طرحی اضطراری برای نجات الگوی سلامت است.

* شورای ملی مقاومت (CNR) سازمانی است متشکل از نمایندگان جنبش‌ها، اتحادیه‌ها و حزب‌های سیاسی که از اواسط سال ۱۹۴۳/ ۱۳۲۲ مقاومت داخلی فرانسه را در طول جنگ جهانی دوم هدایت و هماهنگ کرد. برنامه آن که در مارس ۱۹۴۴/ ۱۳۲۳ به‌تصویب رسید، “برنامه اقدام فوری” (یعنی اقدام‌های مقاومتی) و همچنین “اقدام‌هایی که باید پس از آزادسازی فرانسه اعمال شود”، فهرستی از اصلاحات اجتماعی و اقتصادی را ارائه می‌کند. و این برنامه بعد از جنگ اجرا شد.

 

[منبع نقل مقاله‌های آورده شده و برگردان آن‌ها به‌فارسی: روزنامه “اومانیته”، نشریه وابسته به حزب کمونیست فرانسه و تارنمای سندیکای سلامت، حقوق، اشتغال “ث ژ ت” (CGT)  نقشه راه خود را ارائه می‌دهد].

https://www.humanite.fr/social-et-economie/cgt/sante-salaires-emploi-des-seniors-la-cgt-presente-sa-feuille-de-route

CGT از کارمندان می‌خواهد تا اعتصابات را افزایش دهند تا دستمزدها افزایش یابد

https://www.cgt.fr/actualites/france/salaires/la-cgt-appelle-les-salariees-multiplier-les-greves-pour-gagner-des-augmentations-de-salaires

کمک به مشاغل؟ بله، اما … تحت شرایط

https://www.cgt.fr/actualites/france/interprofessionnel/fiscalite/aides-aux-entreprises-oui-mais-sous-conditions

نزدیکی بین CGT و FSU(سندیکای آموزش و پرورش فرانسه)

https://www.humanite.fr/social-et-economie/benoit-teste/syndicats-pourquoi-un-rapprochement-entre-la-cgt-et-la-fs

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۸۴، ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا