اعلامیه هامسایل حقوق بشر

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران: با مبارزهٔ مشترک و بسیج افکارعمومی مردم ایران و جهان، جلو جنایت‌های رژیم ولایت فقیه را باید گرفت!

اطلاعیه به شکل پی.دی

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در روزهای اخیر، رژیم ولایت فقیه باردیگر در تدارک جنایت تکان‌دهنده‌ای دیگر است. بر پایهٔ گزارش انتشار یافته در رسانه‌ها از سوی وکیل “توماج صالحی”، خوانندهٔ معترض بازداشتی در ایران، این وکیل از صدور حکم اعدام برای موکلش خبر داد. آقای امیر رئیسیان  در گفتگو با روزنامه “شرق” گفت حکم اعدام توماج صالحی به‌اتهام “فساد فی‌الارض” صادر شده است. به‌گفتهٔ‌ این وکیل “دادگاه انقلاب اصفهان، در اقدامی که در نوع خود بی‌سابقه است، حکم دیوان عالی کشور دربارهٔ پروندهٔ سال ۱۴۰۱ توماج صالحی را اجرایی نکرد و با ٬ارشادی٬ خواندن این حکم و تأکید بر استقلال دادگاه بدوی، توماج صالحی را به‌اتهام افساد فی‌الارض، به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کرد.” امیر رئیسیان  افزود نکتهٔ عجیب اینجاست که دادگاه علاوه بر حکم اعدام، توماج صالحی را به دو سال ممنوعیت از خروج از کشور و دو سال ممنوعیت فعالیت‌های هنری نیز محکوم کرده است.

افزون بر این، خبرهایی نگران کننده دربارهٔ شماری دیگر از زندانیان سیاسی- عقیدتی از جمله “مجاهد کور کور”، “رضایی”، و “عباس دریس” نیز حاکی آن‌اند که آنان در خطر اعدام شدن قرار دارند. این حکم‌های جنایت‌آمیز رژیم ادامه سیاست‌های سرکوبگرانه‌ای‌اند که از سال گذشته تا کنون شمار زیادی از مبارزان راه آزادی میهن را در واقعیت امر ترور کرده است. پس از فروکش کردن کِمی جنبش “زن، زندگی، آزادی”، رژیم هدفِ مهار کردن اوضاع ملتهب جامعه و بازگرداندن اوضاع‌واحوال کشور به پیش از آغاز جنبش مردمی “زن، زندگی، آزادی” و باطل کردن دستاوردهای آن را در ابعادی گسترده دنبال می‌کند. یورش دستگاه‌های امنیتی رژیم و قوهٔ قضائیه و گسیل شماری از چماقداران در لباس “آمران به معروف و ناهیان از منکر” برای اجرای “طرح نور” و به‌هدف اذیت و آزار زنان بدون حجاب اجباری (جزو دستاورهای جنبش مردمی) و انتقام گرفتن از دلیری آنان به خیابان‌ها و مراکز عمومی بخشی از برنامه‌ای واحد به‌منظور کنترل اوضاع بشدت بحرانی کشور است، اوضاعی که با تشدید فشارهای اقتصادی وارده بر مردم و گسترش فزایندهٔ فقر و محرومیت جامعه را در آستانهٔ انفجاری بزرگ قرار داده است.

حزب تودۀ ایران همراه با همهٔ نیروهای آزادی‌خواه ایران و جهان، صادر کردن حکم اعدام برای توماج صالحی و دیگر زندانیان سیاسی- عقیدتی را شدیداً محکوم می‌کند و معتقد است باید با گسترش جنبش اعتراضی در سطح ایران و جهان رژیم ولایت فقیه و دستگاه بیداد و جنایت قضایی‌اش را وادار به عقب نشینی کرد.

 

حزب تودۀ ایران

۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا