به سوی آینده

با «کارل لارسون» و «ادوارد مونک»، دو هنرمند نقاش از اسکاندیناوی، آشنا شویم

ترجمۀ  س. الف. سپیده

 

کارل لارسون” (“Karl Larsson)

کارل لارسون، در ۲۸ ماه مه سال ۱۸۵۳/ ۱۲۳۲ خورشیدی در محله قدیمی شهر استکهلم پایتخت کشور سوئد در یک خانواده معمولی به دنیا آمد و در ۲۲ ژانویه ۱۹۱۹ / ۱۲۹۸ خورشیدی در شهر فالون درگذشت. او یکی از مشهورترین هنرمندان سوئدی و شاید محبوب ترین‌شان باشد. او به‌خاطر نقاشی از زندگی خانوادگی خود معروف است و منتقدان هنری او را یکی از مهم‌ترین نقاشان آبرنگ سوئد می‌دانند. در سیزده‌سالگی به‌توصیه معلمش در آزمون آکادمی هنرهای زیبای سوئد شرکت کرد و پذیرفته شد. کارل لارسون از سال ۱۸۶۹ تا ۱۸۷۶ / ۱۲۴۸ تا ۱۲۵۵  در این آکادمی به تحصیل پرداخت. برای کسب درآمد باید هم‌زمان برای امرار معاش کار می‌کرد، از جمله مدتی در یک عکاسی در روتوش کردن عکس‌ها به صاحب آن کمک می‌کرد. بین سال‌های ۱۸۷۲ تا ۱۸۷۶ / ۱۲۵۱ تا ۱۲۵۵ به عنوان گرافیست با نشریه فکاهی “کاسپر”۱ همکاری کرد. او پیش از عزیمت به پاریس در سال ۱۸۷۷ / ۱۲۵۶طرح‌هایی برای کتاب‌های قصه “هانس کریستین آندرسون۲ دانمارکی و کتاب اشعار “آنا ماریا لنگرن۳  شاعر سوئدی و همچنین مجموعه روایت‌ها و قصه‌های مردم نروژ که توسط “آسبیورنسن”۴  و “یورگن مو”۵   جمع آوری شده بود نقاشی کرد. یکی از معروف‌ترین کارهای رنگ روغن او تابلوی “مید وینتر بلوت” است. این تابلو که اندازه آن۵/۱۳ در ۵/۶ متر و به‌سبک رمانتیسم است و انگیزه و ایدهٔ آن را هنرمند از یکی از متون قدیمی اسکاندیناوی الهام گرفته بود، پادشاه سوئد، “دومالده”۶ ، را نشان می‌دهد که به‌دلیل‌ موفق نبودن و سال‌ها رشد ضعیف، چطور اجازه می‌دهد در معبدی در شهر “اوپسالا” خودش را قربانی کند. کارل لارسون قصد داشت ابتدا این نقاشی را در بالای پلکان موزه ملی استکهلم به‌نمایش بگذارد. این خواست او به‌دلایلی مختلف عملی نشد. پس از گذشت سال‌ها بالاخره در سال ۱۹۹۸/ ۱۳۷۷ تابلوی او در جایی که ابتدا در نظر گرفته بود آویزان شد.

 

ادوارد مونک” (“Edvard Munch

ادوارد مونک در۱۲ دسامبر ۱۸۶۳ /۱۲۴۲ خورشیدی در مزرعه‌ای نزدیکی شهر “لوتن”  نروژ به‌دنیا آمد و در ۲۳ ژانویه ۱۹۴۴ / ۱۳۲۳ خورشیدی درگذشت.

ادوارد مونک برجسته‌ترین هنرمند نروژ است و منبع الهامی مهم برای هنرمندان اکسپرسیونیسم آلمانی به‌شمار می‌رود.  معروف‌ترین اثر او “فریاد” (اِسکریت Skriet) است که در واقع چهار تابلوی نقاشی با یک موضوع است. موزه “مونک” در شهر “اسلو” پایتخت نروژ به‌طورکامل به او اختصاص دارد و بیش از نیمی از نقاشی‌های او در آنجا به‌نمایش گذاشته شده است. یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های آثار “مونک” در خارج از نروژ در گالری “تی‌یلسکا”۷  در استکهلم است.

پانویس‌ها:

۱.‌ Casper ، روزنامه فکاهی به‌زبان سوئدی که از دسامبر ۱۸۶۹ / ۱۲۴۸ تا  ۱۹۳۰/ ۱۳۱۹ در استکهلم منتشر می‌شد.

۲.‌ H.C. Andersen، شاعر و نویسنده دانمارکی که در دوم آوریل  ۱۸۰۵/ ۱۱۸۴ خورشیدی در “اودنسه” به‌دنیا آمد و در چهارم اوت  ۱۸۷۵/ ۱۲۵۴ خورشیدی درکپنهاک درگذشت.

۳. Anna Maria Lenngren، شاعر سوئدی، تولد: ۱۷۵۴ / ۱۱۳۳-  درگذشت۱۸۱۷ / ۱۲۹۶. 

۴.‌ Peter Christen Asbjörnsen،  نویسنده نروژی، تولد: ۱۸۱۲/ ۱۲۹۱-  درگذشت ۱۸۸۵/ ۱۲۶۴.

۵.‌ Jorgen Moe، کشیش و شاعروفولکلورشناس نروژی، تولد: ۱۸۱۳/ ۱۲۹۲- درگذشت:  ۱۸۸۲/ ۱۲۶۱.

۶.‌ Domalde، پادشاه افسانه‌ای در اساطیر سوئدی که در شهر اوپسالا حکومت می‌کرد.

 ۷.‌ Thielska galleriet، موزه و گالری هنری در محله یورگوردن در استکهلم، پایتخت سوئد.

بن‌مایه‌:

۱.  لینک: sv.m.wikipedia.org

***

به نقل از «به سوی آینده»، ، شمارۀ ۷، اردیبهشت ۱۴۰۳

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا