اعلامیه هامسایل سیاسی روز

فراخوانی برای یک گفتمان ملی

به:

جبهۀ ملی ایران
حزب چپ ایران
حزب دموکرات کردستان ایران
سازمان اتحاد فداییان خلق ایران
سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)
شخصیت های ملی، آزادی خواه و استبداد ستیز
نهضت آزادی ایران
نیروهای اصلاح‌طلب ضد استبداد ولایی
نیروهای ملی و مذهبی
و همبستگی جمهوری خواهان ایران

 

دوستان گرامی!

اوضاع کشور به شدت بحرانی است و حاکمیت استبدادی و ضدمردمی بار دیگر با مهره چینی، نمایش انتخاباتی دیگری را تدارک دیده است که اکثریت قاطع نیروهای ملی و آزادی خواه میهن ما آن‌را بدرستی تحریم کرده‌اند.

اکنون سالهاست که نیروهای مترقی و آزادی خواه کشور از نبود هماهنگی و همکاری گله دارند و متاسفانه هنوز هم هیچ گام موثری در راه از بین بردن موانع همکاری و اتحاد عمل نیروها برداشته نشده است.

در عین حال ما همه و به تداوم بر این حقیقت تأکید می‌کنیم که در نبود یک اپوزیسیون سازمان‌یافته و هماهنگ که بتواند یک برنامه مبارزاتی را پیش روی مردم جان به لب رسیده میهن قرار دهد حکومت جمهوری اسلامی همچنان به حیات فاجعه‌بار خود ادامه خواهد داد.

 

دوستان گرامی!

روشن است که همه ما از دیدگاه‌های متفاوت شرایط امروز ایران و جهان را ارزیابی می‌کنیم ولی نگاهی هرچند گذرا به مواضع رسمی احزاب و سازمان‌های ما و اظهار نظرهای شخصیت‌های اجتماعی-سیاسی همراه نشان می دهد که ما، به‌رغم همه این تفاوت‌ها در اندیشه‌ها و ارزیابی‌های‌مان، در زمینه:

¨ رهایی میهن از چنگ حکومت استبدادی کنونی،

¨ پایان دادن به  برنامه های ضد ملی  اقتصادی -اجتماعی  حکومت جمهوری اسلامی برای نجات بخش بزرگی از زحمتکشان جامعه از فقر و محرومیت،

¨ آزادی همه زندانیان سیاسی-عقیدتی،

¨ آزادی زنان از بندهای قوانین قرون وسطائی،

¨ حفظ حاکمیت ملی و عدم موافقت با دخالت خارجی در امور کشور،

¨ و جدایی دین از حکومت

دارای دیدگاه‌های نسبتا مشترکی هستیم که باید قاعدتاً زمینه را برای یک گفتمان ملی و تبادل نظر برای اینکه چگونه می‌توان در راه همکاری عملی گام‌های مشترک برداشت، فراهم آورد.

حزب تودۀ ایران به نوبه خود آماده است تا در این زمینه ضمن تبادل نظرهای ضروری تمام توان و امکانات خود را برای پیشبرد چنین گفتمان مهم و تاریخی فراهم آورد. تجربه‌های مهم جهانی از جمله مبارزه و همکاری مشترک همه نیروهای اپوزیسیون مخالف رژیم مذهبی و ارتجاعی «بی جی پی» در انتخابات هفته‌های اخیر هند که در آن از حزب کنگره تا حزب‌های کمونیست این کشور فعالانه شرکت داشتند، ائتلاف بیش از هفده سازمان و حزب سیاسی در سودان بر ضد حکومت دیکتاتوری و یا تجربه اخیر نیروهای مترقی در فرانسه از کمونیست‌ها و سوسیالیست‌ها تا سبزها در تشکیل جبهه مردمی برای مقابله با نیروهای راستگرای – افراطی از جمله نمونه‌های مشخص تاریخی اخیر است که می‌توان با توجه به آن‌ها راه را به سمت آینده گشود.

حزب تودۀ ایران مشتاقانه منتظر دریافت نظرات و پیشنهادهای شما برای آغاز این گفتمان ملی است.

 

کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

 ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ  ۱۲۱۰، ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا