کارگران و زحمتکشان

پیکار بازنشستگان علیه جراحی اقتصادی و برای تامین مستمری عادلانه ادامه دارد

رویدادهای زندگی بازنشستگان میهن ما با ادامه سیاست‌های نولیبرالی و تحمیل هر چه بیشتر ریاضت اقتصادی وخیم‌تر و به‌ویژه امکان دستیابی به خدمات پزشکی، درمانی، بهداشت، رفاه و مسکن که بن‌پاره نیازهای ضروری و اساسی هر انسان است، دشوارتر و نفس‌گیرتر از گذشته شده است.

به ورشکستگی کشاندن صندوق‌های بازنشستگی، به‌یغما رفتن دارایی‌های “شستا” با اختلاس‌های میلیون دلاری، افزایش هزینه‌های درمان از طریق اجرا نکردن آگاهانه ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی که بر ارائه خدمات درمانی رایگان به بیمه‌شدگان تاکید دارد، مخالفت و ممانعت با افزایش حداقل مستمری به اندازه نرخ تورم رسمی، تاخیر در پرداخت مستمری‌های ناچیز و یا پرداخت نشدن حق عائله‌مندی و اولاد مربوط به اردیبهشت ماه سال جاری با کاهش دریافتی از جمله سیاست‌هایی هستند که رژیم در ادامه سیاست‌های تعدیل ساختاری همچنان و بی‌رحمانه به پیش می‌راند.

تبعیض مزدی در بین زنان کارگر، چه در زمان کار و چه در زمان بازنشستگی، همچنان به سود سرمایه‌داران به پیش برده می‌شود. کارگران زن بعد از بازنشستگی، مشمول برخی مزایای مزدی نمی‌شوند. این درحالی‌ست که در زمان اشتغال مانند مردان کارگر حق بیمه به صندوق تامین اجتماعی واریز کرده‌اند. بسیاری از زنان بازنشسته سرپرست خانوار هستند اما حق اولاد نمی‌گیرند. بسیاری از بازنشستگان در زمان بازنشستگی برای تامین معیشت به کار دوم مانند پرستاری از کودکان روی آورده‌اند. در چنین شرایطی، بازنشستگان میهن ما با توجه به تمام دشواری‌ها و یورش‌های رژیم ولایت فقیه پا از میدان مبارزه پس نکشیده و بی‌وقفه به این مبارزه نابرابر ادامه می‌دهند.

بازنشستگان با خواسته عدالت اجتماعی و دمکراتیک در مبارزه علیه سیاست‌های نولیبرالی رژیم و تحمیل ریاضت‌های هر چه بیشتر، به اتحاد وسیع و سازمان‌یافته میان کارگران و بازنشستگان لشگری، کشوری، فولادی، و تامین اجتماعی تاکید می‌کنند . پختگی و آگاهی بازنشستگان و تداوم اعتراض‌شان نسبت به سیاست‌های ضد ملی و ضد مردمی رژیم را می‌توان به‌عنوان نمونه از میان شعارهایی که فریاد می‌زنند دریافت: “روسری رو رها کن فکری به حال ما کن، حجاب، حجاب، شعار شان دزدی و غارت کارشان، ظلم و ستم کافیه سفره ما خالیه، دولت ورشکسته برای بازنشسته شمشیر و از رو بسته، از بس بی‌عدالتی دیدیم، دیگه رأی نمی‌دیم”.

اعتراضات مداوم بازنشستگان با خواست پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، اجرای طرح تکمیلی همسان سازی، اجرای ماده‌ ۹۶ قانون تامین اجتماعی در افزایش مستمری بالاتر از خط فقر، ارائه صفر تا صد خدمات درمانی رایگان [همان‌گونه که شاهدیم بیمه‌های متعدد با سقف خدمات بسیار متفاوت در ادارات و سازمان‌ها برقرار است] نشان از افزایش سطح آگاهی و شناخت بازنشستگان از برنامه‌ها و عملکردهای سیاسی و اقتصادی ضد مردمی حکومت جمهوری اسلامی دارد. همچنین در روزهای اخیر باید به راهپیمایی بازنشستگان فولاد در برابر ساختمان صندوق بازنشستگی در شهر اصفهان اشاره‌کرد. تداوم این مبارزات و حضور بازنشستگان در خیابان برای مقابله با سیاست‌های رژیم و نیز افشای نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری مهم ارزیابی می‌شود. بازنشستگان میهن ما به‌درستی دلیل زندگی در زیر خط فقر را ادامه حکومت قرون‌وسطایی رژیم ولایت فقیه با اجرای سیاست تعدیل ساختاری می‌دانند.

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۸۶، ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا