مسایل سیاسی روز

همبستگی سندیکاهای بزرگ جهان با اعتصاب قدرتمند کارگران پروژه‌یی در صنایع نفت، گاز و مجتمع‌های صنعتی

با اعلام رسمی حمایت فدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال از اعتصاب کارگران پروژه‌یی که از روز ۳۱ خرداد در صنایع استراتژیک ایران آغاز شده است، و سپس پیوستن سندیکاهای قدرتمند بخش صنایع سنگین و تولیدی در سوئد و انگلستان و استرالیا به این جنبش همبستگی، طنین مبارزهٔ حق‌طلبانه و قانونی کارگران پروژه‌یی ایران به گوش جهانیان رسید. گفتنی است که اتحادیهٔ جهانی اینداستریال در چهارچوب کنفدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری (آی‌تی‌یوسی) فعالیت می‌کند که منافع و خواست‌های کارگران صنایع انرژی، شیمیایی، خودروسازی، و نساجی را نمایندگی می‌کند.

موج اعتصاب قدرتمند کارگران پروژه‌یی در میدان‌های نفت و گاز جنوب کشور، پالایشگاه‌ها، مجتمع‌های پتروشیمی، نیروگاه‌ها، و دیگر صنایع در کشور، که از روز ۳۱ خرداد آغاز شده بود، در هفتهٔ گذشته ادامه و گسترش یافت. همان‌گونه که در فراخوان روز ۵ تیر حزب تودهٔ ایران، حزب طبقهٔ کارگر ایران، برای حمایت از اعتصاب گستردۀ کارگران پروژه‌یی صنعت نفت و صنایع مرتبط اعلام شد، تا کنون بیش از ۲۰هزار کارگر به این اعتصاب پیوسته‌اند.

به‌رغم سرکوب کارگران و اتخاذ سیاست تهدید و تمهید کارگران از سوی نهادهای سرکوبگر و امنیتی رژیم برای دور نگه داشتن آنها از موج اعتصاب‌های اخیر، روزی نیست که شمار بیشتری از کارگران در طلب حق خود به این حرکت حق‌طلبانه و قانونی نپیوندند. در پایان نهمین روز اعتصاب اعلام شد که بر اساس گزارش میدانی دقیق فعالان “کمپین مطالبات کارگران پروژه‌یی” و “سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران”، تا کنون اعتصاب، فعالیت روزمره ۱۰۴ کارگاه و شرکت پیمانکاری فعال را مختل کرده و بیش از ۲۱۰۰۰ کارگر در اعتصاب‌اند.

کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر)، سازمانی مردم‌نهاد که در بریتانیا فعالیت می‌کند و هشت مرکز سندیکایی قدرتمند و نیروهای چپ و ترقی‌خواه در بریتانیا از فعالیت‌های آن حمایت می‌کنند، از نهادهایی است که همواره در عرصهٔ جلب همبستگی با مبارزات قانونی و برحق مردم و زحمتکشان ایران علیه سرکوب سیاسی، نقض حقوق و آزادی‌های دموکراتیک، برضد جنگ و مداخله خارجی در ایران، و برای تحقق و حفظ صلح کوشیده است. کودیر روز ۴ تیر با ارسال اطلاعیه‌ای به‌نقل از نشریهٔ “پیام سندیکا” به سازمان‌های عضو و هوادارانش اطلاع داد که “از روز پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ کارگران پروژه‌یی برون‌سپاری‌شده در پالایشگاه‌ها، تأسیسات نفت و گاز، و نیروگاه‌های برق کشور در اعتراض به میزان مزد ناکافی و شرایط کار نامناسب دست به اعتصاب زده‌اند. مطالبات اصلی آنها شامل تغییر اساسی در شرایط کار و الگوهای شیفت‌کاری و همچنین پایان دادن به استفاده از شرکت‌های تأمین نیروی انسانی است که عملاً دلالان نیروی کارند و به عنوان حائل و واسطه در رابطهٔ میان کارگران و کارفرمایان اصلی قرار گرفته‌اند.”

به گزارش کودیر، سازمان‌دهندگان اعتصاب اعلام کرده‌اند که “تا زمانی که به خواست‌های کارگران رسیدگی نشود، هیچ پیچی سفت نخواهد شد، هیچ لوله‌ای جوش داده نخواهد شد، و هیچ داربستی برپا نخواهد گردید.”

در ادامه، ترجمهٔ بخش‌هایی از متن چهار پیام عمده از نهادهای شناخته‌شدهٔ سندیکایی جهان را برای اطلاع خوانندگان نامهٔ مردم منتشر می‌کنیم.

 

همبستگی اتحادیهٔ سراسری کارگران حمل‌ونقل ریلی و دریایی بریتانیا با کارگران پروژه‌یی نفت و گاز ایران

من از جانب مجمع عمومی سالانهٔ اتحادیهٔ‌ سراسری کارگران حمل‌ونقل ریلی و دریایی بریتانیا (RMT)، که این هفته در شهر هال برگزار می‌شود، اعلام می‌کنم که اتحادیهٔ ما همبستگی کاملش را با کارگران پروژه‌یی اعتصابی در صنایع نفت و گاز ایران ابراز می‌کند که برای مزد بهتر، تأمین اجتماعی مناسب، و شرایط زندگی بهتر مبارزه می‌کنند. ما با تمام وجود از تلاش‌های کارگران ایران برای بهبود اساسی مزدها، شرایط کار، قوانین و مقررات کار، و تأمین حقوق کارگران حمایت می‌کنیم و برای همهٔ آنها در مسیر پیروزی در این مبارزه آرزوی موفقیت می‌کنیم.

مبارزهٔ کارگران ایران، که رفقای ما در چهارچوب اتحادیه‌های بین‌المللی و کارگران بخش انرژی‌اند، مبارزهٔ ماست. در این مبارزه ما شانه به شانهٔ شما و همهٔ کارگران نفت و گاز و پتروشیمی ایران ایستاده‌ایم.

با همبستگی،  ارادتمند، مایکل لینچ، دبیرکل

 

همبستگی اتحادیهٔ جهانی اینداستریال با کارگران پروژه‌یی اعتصابی در میدان‌های نفت و گاز ایران 

خواهران و برادران عزیز،

من این نامه را به‌نمایندگی از اتحادیهٔ جهانی اینداستریال (IndustriALL) به شما می‌نویسم که در ۱۳۰ کشور ۵۵۰ عضو، از جمله در بخش‌های معدن و انرژی و تولید دارد. اینداستریال همبستگی کاملش را با هزاران کارگر پروژه‌یی و حمایتش را از این کارگران اعلام می‌کند. این کارگران در بیش از ۹۰ محل کار (سایت)، از جمله در پالایشگاه‌ها، تأسیسات نفت و گاز، و نیروگاه‌های سراسر ایران شاغل‌اند و از روز ۲۰ ژوئن [۳۱ تیر] دست به اعتصاب زده و خواستار شرایط کاری شایسته شده‌اند. با توجه به اطلاعات دریافت‌شده از سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران (UMMI) که از سندیکاهای وابسته به اینداستریال است، اتحادیهٔ جهانی اینداستریال حمایتش را از خواست‌های شما در ارتباط با تغییرات عمده در شرایط کار و الگوهای شیفت‌کاری و نیز پایان دادن به استفاده از شرکت‌های [خصوصی] تأمین نیروی انسانی ابراز می‌کند. این شرکت‌ها اساساً دلال‌های نیروی کارند که در حکم حائل و واسطه در رابطهٔ میان کارگران و کارفرمایان اصلی [شرکت‌های پیمانکار] عمل می‌کنند. ضروری است که همهٔ شرکت‌های پیمانکاری در بخش‌های نفت و گاز بهبود اساسی در شرایط کار بدهند تا همخوان و مشابه با شرایط غالب در شرکت‌های دولتی و تحت نظارت دولت باشد. بنابراین، لازم است که برنامهٔ کاری چرخشی به صورت ۱۴ روز کار در سایت و ۱۴ روز تعطیل تنظیم شود. همچنین، آژانس‌های کاریابی (شرکت‌های تأمین نیروی انسانی) باید حذف شوند، به قراردادهای کاری کوتاه‌مدت و بدون مزایا پایان داده شود، و مزدها مطابق با جدول‌هایی که “کمپین مطالبات کارگران پروژه‌یی” تهیه کرده است، بر اساس تجربهٔ کاری، بغرنجی کار، میزان آموزش و مهارت‌های فنی، و محل و منطقهٔ کار، افزایش داده شود.کارگران اعتصابی باید از محیط کار ایمن‌تر و سالم برخوردار باشند: بهبود پاکیزگی و بهداشت در خوابگاه‌ها، بهبود کیفیت غذا در غذاخوری‌ها، بهبود سرویس رفت‌وآمد کارگران، و نصب کولر و تهویهٔ مؤثر، چون در برخی مناطق دمای هوا به بیش از ۵۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌رسد. خواهران و برادران، شما تنها نیستید. خواست‌های شما با صدای بلند در سراسر جهان شنیده می‌شود. اتحادیهٔ جهانی اینداستریال با مبارزه و خواست‌های عادلانهٔ شما اعلام همبستگی می‌کند.

با همبستگی، اتله هویی، دبیرکل

همبستگی سندیکای کارگران صنعتی-فلزکار سوئد با کارگران پروژه‌یی اعتصابی در میدان‌های نفت و گاز ایران

دوستان و همکاران عزیز،

من این را نامه را از طرف سندیکای سراسری کارگران صنعتی-فلزکار سوئد (IF Metall) می‌نویسم که بیش از ۳۰۰هزار عضو از بخش‌های دارویی، شیمیایی، معدن، فلزکاری، و نساجی دارد.

سندیکای کارگران صنعتی-فلزکار سوئد همبستگی صمیمانه‌اش را با کارگران پروژه‌یی در بخش نفت و گاز ایران اعلام می‌کند که از ۲۰ ژوئن [۳۱ تیر] در بیش از ۹۰ سایت، از جمله در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها، اعتصاب کرده‌اند. ما از مبارزهٔ شما برای تأمین شرایط کار شایسته و از خواست‌های عادلانه‌تان حمایت می‌کنیم.

درخواست شما برای شرایط کار بهتر، الگوهای شیفت‌کاری منصفانه، و حذف شرکت‌های دلال نیروی کار هم عادلانه و هم مبرم است. ما از درخواست شما برای داشتن رابطهٔ استخدامی مستقیم [با پیمانکار پروژه]، بدون واسطه‌هایی که از کار شما سود می‌برند و ارزش آن را کاهش می‌دهند، حمایت می‌کنیم.

حذف آژانس‌های کاریابی (دلال نیروی کار) و قراردادهای کوتاه‌مدت و بدون مزایا گامی ضروری به‌سوی تأمین امنیت شغلی است. ما همچنین از تقاضای شما برای افزایش مزدها بر اساس معیارهای تجربه، بغرنجی کار، میزان آموزش و مهارت‌های فنی، همان‌طور که “کمپین مطالبات کارگران پروژه‌یی” شرح داده است، پشتیبانی می‌کنیم.

لازم است که شرکت‌های [پیمانکاری] فعال در بخش‌های نفت و گاز شرایط کار کارگرانشان را با معیارهایی که در شرکت‌های تحت نظارت دولت وجود دارد همخوان و همسان کنند. از آن جمله است تنظیم برنامهٔ کار چرخشی به صورت ۱۴ روز کار در سایت و ۱۴ روز مرخصی با حقوق که ضامن ایجاد نظمی متعادل و انسانی در کار و زندگی شخصی است. تأمین محیط کار ایمن و سالم نیز امری مسلّم و ضروری است که نه‌فقط شامل بهبود وضع خوابگاه‌ها و کیفیت بهتر غذا در غذاخوری‌هاست، بلکه بهبود سرویس‌های رفت‌وآمد کارگران و نصب کولر و تهویهٔ کارآمد را نیز در بر می‌گیرد، به‌ویژه در مناطقی که دمای هوا بسیار زیاد است. عزم و اتحاد شما مورد توجه کارگران در سراسر جهان است. سندیکای کارگران صنعتی-فلزکار سوئد در تلاش شما برای تأمین شرایط کار شایسته از شما حمایت می‌کند.

 با همبستگی، ماری نیلسون، صدر

 

به کارگران اعتصابی در میدان‌های نفت و گاز ایران

رفقای عزیز،

ما از طرف اتحادیهٔ معدن و انرژی استرالیا- عضو مفتخر اتحادیهٔ جهانی اینداستریال (IndustriALL)- همبستگی تزلزل‌ناپذیر خود را با کارگران پروژه‌یی در بیش از ۹۰ محل کار (سایت) در ایران، از جمله در پالایشگاه‌ها، تأسیسات نفت و گاز، و نیروگاه‌ها اعلام و از آنها حمایت می‌کنیم.

ما نیز پس از دریافت گزارش‌هایی از اتحادیهٔ جهانی اینداستریال قاطعانه از خواست‌های شما برای بهبود اساسی شرایط کار و الگوهای شیفت‌کاری حمایت می‌کنیم. ما از درخواست شما برای حذف شرکت‌های تأمین نیروی انسانی، که واسطه‌هایی میان ارتباط مستقیم کارگران و کارفرمایان اصلی آنها هستند، پشتیبانی می‌کنیم. شرکت‌های پیمانکاری فعال در بخش‌های نفت و گاز باید شرایط کار کارگران پروژه‌یی را بهبود بخشند تا با شرایط کار کارگران در شرکت‌های دولتی و تحت نظارت دولت هماهنگ و همسان باشد؛ از آن جمله است اجرای برنامهٔ کار چرخشی به صورت ۱۴ روز کار در سایت و ۱۴ روز مرخصی با حقوق.

علاوه بر این، مزدها باید مطابق با جدول‌هایی که “کمپین مطالبات کارگران پروژه‌یی” تهیه کرده است افزایش یابد. در تنظیم این جدول‌ها میزان تجربهٔ کاری، بغرنجی کار، میزان آموزش و مهارت‌های فنی، و محل و منطقهٔ کار در نظر گرفته شده است. کارگران اعتصابی باید محیط کار سالم و ایمن‌تری داشته باشند: بهبود پاکیزگی و بهداشت در خوابگاه‌ها، کیفیت بهتر غذا در غذاخوری‌ها، و بهبود سرویس‌های رفت‌وآمد کارگران و نصب کولر و تهویهٔ مؤثر، چون در برخی مناطق دمای هوا به بیش از ۵۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌رسد.

بدانید که شما تنها نیستید. صدای شما در سطح جهان طنین‌انداز است. اتحادیهٔ معدن و انرژی استرالیا با مبارزهٔ شما اعلام همبستگی می‌کند و از خواست‌های شما حمایت می‌کند.

با همبستگی، گراهام کِلی، دبیرکل

به کارگران اعتصابی در میدان‌های نفت و گاز ایران

در پیوند با همبستگی اتحادیهٔ جهانی اینداستریال با کارگران پروژه‌یی اعتصابی در میدان‌های نفت و گاز ایران

رفقای عزیز،

ما از طرف اتحادیهٔ معدن و انرژی استرالیا- عضو مفتخر اتحادیهٔ جهانی اینداستریال (IndustriALL)- همبستگی تزلزل‌ناپذیر خود را با کارگران پروژه‌یی در بیش از ۹۰ محل کار (سایت) در ایران، از جمله در پالایشگاه‌ها، تأسیسات نفت و گاز، و نیروگاه‌ها اعلام و از آنها حمایت می‌کنیم.

ما نیز پس از دریافت گزارش‌هایی از اتحادیهٔ جهانی اینداستریال قاطعانه از خواست‌های شما برای بهبود اساسی شرایط کار و الگوهای شیفت‌کاری حمایت می‌کنیم. ما از درخواست شما برای حذف شرکت‌های تأمین نیروی انسانی، که واسطه‌هایی میان ارتباط مستقیم کارگران و کارفرمایان اصلی آنها هستند، پشتیبانی می‌کنیم.

شرکت‌های پیمانکاری فعال در بخش‌های نفت و گاز باید شرایط کار کارگران پروژه‌یی را بهبود بخشند تا با شرایط کار کارگران در شرکت‌های دولتی و تحت نظارت دولت هماهنگ و همسان باشد؛ از آن جمله است اجرای برنامهٔ کار چرخشی به صورت ۱۴ روز کار در سایت و ۱۴ روز مرخصی با حقوق.علاوه بر این، مزدها باید مطابق با جدول‌هایی که “کمپین مطالبات کارگران پروژه‌یی” تهیه کرده است افزایش یابد. در تنظیم این جدول‌ها میزان تجربهٔ کاری، بغرنجی کار، میزان آموزش و مهارت‌های فنی، و محل و منطقهٔ کار در نظر گرفته شده است.

کارگران اعتصابی باید محیط کار سالم و ایمن‌تری داشته باشند: بهبود پاکیزگی و بهداشت در خوابگاه‌ها، کیفیت بهتر غذا در غذاخوری‌ها، و بهبود سرویس‌های رفت‌وآمد کارگران و نصب کولر و تهویهٔ مؤثر، چون در برخی مناطق دمای هوا به بیش از ۵۰ درجهٔ سانتی‌گراد می‌رسد.بدانید که شما تنها نیستید. صدای شما در سطح جهان طنین‌انداز است. اتحادیهٔ معدن و انرژی استرالیا با مبارزهٔ شما اعلام همبستگی می‌کند و از خواست‌های شما حمایت می‌کند.

با همبستگی،

گراهام کِلی، دبیرکل

 

 

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا